Berlin - piękne i różnorodne miasto

Berlin – zwiedzanie tego miasta wymaga kilku dni. Jeżeli ktoś ma ambicje poznać je dokładnie, powinien w nim zamieszkać. To właśnie w tym mieście po Drugiej Wojnie Światowej i upadku Hitlera powstał Mur Berliński, który zburzono dopiero w 1989 roku. Dzisiaj Berlin należy do najważniejszych europejskich miast. Odwiedzają go turyści z całego świata. Berlin – zwiedzanie może zająć trochę czasu i będzie wymagało podjęcia decyzji, co zobaczyć, a co sobie odpuścić, gdyż jest duże, kilkumilionowe miasto. Tysiące ulic, niezliczone budowle i ciągle migające przed oczami autobusy. Co chwila można mijać kościoły i place, których się nie zobaczy i trzeba będzie to odżałować. Co powinna wybrać osoba, która znajduje się w Berlinie pierwszy raz?

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z Berlinem od dotarcia na miejsce, gdzie znajdują się fragmenty niegdyś wznoszącego się w tym mieście Muru Berlińskiego, które znajdują się w dzielnicy Mitte. Przed 1989 mur dzielił Niemcy na RFN i NRD. Co ciekawe, dzisiaj mur jest miejscem największej galerii sztuki na świecie, która znajduje się na świeżym powietrzu – East Side Gallery. Przy okazji Muru Berlińskiego Berlin – zwiedzanie nie powinno obyć się bez Bramy Brandenburskiej, będącej symbolem wolności. Jest to charakterystyczna budowla dla miasta, która została wzniesiona pod koniec XVIII wieku. Oficjalnie brama jest symbolem pokoju i wolności od 3 października 1990 roku. Trzeci października to rocznica zjednoczenia Niemiec. O tym, jak ważna jest to budowla dla Niemiec, świadczy fakt, iż wizerunek bramy znajduje się na niemieckich monetach.

Monumentalny budynek niemieckiego parlamentu – Reichstag robi wrażenie na turystach z całego świata. Wokół niego roztacza się zielony trawnik, dzięki czemu majestat budowli jest podkreślony. Aby zwiedzić budynek, trzeba ustawić się w długiej kolejce, przez co wiele osób odpuszcza sobie poznawanie budynku od środka.

Bardzo ciekawym obiektem jest pomnik pomordowanych Żydów. Berlin – zwiedzanie dla wielu osób, ze względu na wagę historyczną wydarzeń jest to miejsce, którego nie można pominąć. Forma pomnika jest bardzo współczesna. Jest to 2700 betonowych prostopadłościanów, które zostały ułożone w rzędach na nierównym, pofałdowanym podłożu. Nie każdy doceni sztukę tego rodzaju, ale bez wątpienia pomnik robi wrażenie. Pomiędzy betonowymi blokami znajduje się coś w rodzaju labiryntu. Ludzie czasami chowają się i bawią w cieniu upamiętnionej historii. Można mieć wątpliwości, co do tego typu zachowania w takim miejscu, ale czy nie to dzieje się z każdą, nawet najtragiczniejszą historią? Zamienia się w bryły pamięci w towarzystwie których ludzie żyją dalej w cienu przeszłości, w tym, co z niej wynika. Z drugiej strony dla niektórych labirynt jest miejscem, które stwarza pretekst do refleksji nad tą trudną i makabryczną historią.

Katedra w Berlinie jest jednym z najpiękniejszych budynków miasta. Można podziwiać jego architekturę, ale też odpoczywać na trawniku znajdującym się w pobliżu budowli. Katedra jest naprawdę sporych rozmiarów. Berlin – zwiedzanie jej w środku może zająć trochę czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here