Cudze chwalicie, swego nie znacie

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Choć w kalendarzu widnieje zaledwie listopad i daje się, że do wakacji jeszcze sporo czasu, wbrew pozorom cały ten czas minie szybciej, niż można by się spodziewać. Dlatego warto zastanowić się nad planami na urlop już teraz, aby mieć zapas czasu potrzebny na realizację tychże planów. Czasami jest to trudniejsze zadanie, niż mogłoby się wydawać – w trakcie mogą się bowiem pojawić niespodziewane problemy, jak na przykład problemy z samochodem, brak wolnych miejsc we wszystkich lokalnych pensjonatach lub wizyta rodziny z drugiego końca polski. I w przypadku takich właśnie niespodziewanych okoliczności dobre jest mieć w zanadrzu plan B, a nawet C – by moc jak najszybciej zmienić całą koncepcję i mimo przeciwności losu zrealizować swoje plany. Być może nieco inaczej, niż pierwotnie zakładaliśmy, jednak mimo wszystko spełnić swoje wakacyjne marzenie.

Polacy bardzo chętnie wybierają jako swój wakacyjny cel kraje zagraniczne. Grecja, Hiszpania, Włochy, Chorwacja – to zdecydowanie najczęściej wybierane przez Polaków wakacyjne destynacje. Jako oszczędni i roztropni Polacy bardzo często szukamy jak najkorzystniejszej okazji. Chcemy, by było tanio, w miarę luksusowo (jak na cenę, na którą się zdecydowaliśmy) i w miarę możliwości egzotycznie. Jak bowiem zwykle mawiają wybierający się za granicę Polacy, „jeśli już jechać na wakacje za granicę, to po to, żeby poczuć trochę świata, a nie to samo, co na co dzień”. I tu uwidacznia się następna cecha Polaków-turystów: szukamy czegoś nadzwyczajnego, innego od tego, czego doświadczamy na co dzień. Dlatego też z roku na rok coraz więcej naszych rodaków rezygnuje nawet z naszego rodzimego Morza Bałtyckiego na rzecz ciepłych krajów śródziemnomorskich – zwłaszcza, że takie wakacje na polskim wybrzeżu mogą być czasem nawet droższe, niż zagraniczny wyjazd…

Z drugiej jednak strony obserwujemy swoisty renesans polskich wakacji. Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje typu „Wawel – zwiedzanie perły Małopolski” lub „Śladami Orlich Gniazd oraz innych polskich zamków”. Polacy – jak się zdaje – coraz częściej łakną naszych rodzimych, polskich zabytków oraz pereł polskiego krajobrazu. Być może zaczynamy się kierować zasadą „cudze chwalicie, swego nie znacie” i staramy się najpierw jak najpełniej poznać swoją własną ojczyznę, by dopiero potem udać się za granicę. A rzeczywiście jest co poznawać – nie ma co ukrywać, nasz kraj jest wyjątkowo piękny i ma nam naprawdę wiele do zaoferowania: liczne cenne, historyczne zabytki, piękne krajobrazy, w dodatku bardzo różnorodne, bowiem w Polsce każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy morza, jak i gór, a nawet jezior. Jak więc nie kochać tak różnorodnego, bogatego kraju? Każdy z nas powinien dać szansę naszej ojczyźnie i spędzić ciepłe, wakacyjne tygodnie na poznawaniu jej tajemnic oraz docenianiu jej jakże niesamowitego piękna. Gdy już poznamy dogłębnie naszą Polskę, wtedy udajmy się dalej, poza granice naszego kraju by poznać piękno i bogactwa, jakie mają nam do zaoferowania inne kraje.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWatykan
Następny artykułWenecja, wenecja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here