Gdańsk – zwiedzanie

Położony nad morzem Gdańsk zachęca do odwiedzin szczególnie latem. Wtedy, spacerując w słońcu, z pewnością docenimy przepiękną gdańską starówkę, pełną zadbanych, pięknych kamienic. Niezwykły klimat tworzą artyści uliczni, rzeźba Neptuna i sprzedawana wokoło biżuteria z bursztynu. Więc co: Gdańsk – zwiedzanie? Oczywiście.
Na Starym Mieście znajdziemy Ratusz zbudowany w 1589 roku w stylu manieryzmu niderlandzkiego, wypełniony zabytkowymi obrazami, jak również Wielki i Mały Młyn, pochodzące ze średniowiecza. Tu też znajduje się budynek Poczty Polskiej, w którym to 1 września 1939 roku odbyła się heroiczna walka jej polskich pracowników z oddziałem niemieckiej policji porządkowej.
W Głównym Mieście (nie mylić ze Starym Miastem) znajdziemy wiele zabytkowych kościołów, Ratusz Głównego Miasta oraz niezaprzeczalną wizytówkę Gdańska, czyli Żurawia – zabytkowy dźwig portowy, bramę wodną Gdańska. Mieści się tam filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W Głównym Mieście znajdziemy również wiele innych bram wodnych i miejskich, a każda z nich warta jest przyjrzenia się. Znajdziemy też tam Wielką Zbrojownię, Halę Targową i Dom Żeglarzy, a kierując swoje kroki na Stare Przedmieście Bramę Nizinną z 1624 roku, a także piękny kościół św. Trójcy oraz klasztor pofranciszkański, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe, a w zbiorach można obejrzeć słynny tryptyk – Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. W dzielnicy Oliwa odnajdziemy zespół klasztorny pocysterski z kościołem św. Trójcy, Najświętszej Maryi Panny i św. Bernarda, jak również przepiękny Park Oliwski i zabytkowy Pałac Opatów, gdzie dzisiaj mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Ciekawi bursztynowego szlaku możemy zajrzeć do Muzeum Bursztynu, by dowiedzieć się, w jaki sposób obrabia się ten surowiec, oraz obejrzeć prehistoryczne stworzenia i rośliny, które miliony lat temu zostały w bursztynie uwięzione. Na Długim Pobrzeżu, czyli deptaku ciągnącym się wzdłuż brzegu Mołtawy (prawy dopływ Wisły) zjemy coś dobrego w jednej z wielu kawiarni i knajp, albo wyruszymy na rejs na Westerplatte. A jeśli o Westerplatte mowa, zajrzeć można do Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawia ono historię zarówno Polski, jak i innych krajów podczas tego strasznego okresu, omawia również zarówno przyczyny, jak i skutki tej tragicznej wojny.
Na mapie naszej historii Gdańsk zapisał się raz jeszcze – to tu powstała Solidarność, więc odwiedzając to miasto możemy zajść do Europejskiego Centrum Solidarności. Oprócz rekwizytów, odnajdziemy tu multimedialne elementy wystawy. Możemy wypożyczyć audio przewodnik i sami poznawać szczegóły tamtych wydarzeń.
Spragnieni morza powinni udać się na molo w Brzeźnie. Wstęp tam jest bezpłatny, więc każdy może nacieszyć się widokiem Bałtyku, wykąpać się w strzeżonych kąpieliskach i zjeść coś w restauracji w pobliżu. Wypoczywać nad wodą można również na plaży w Jelitkowie, pokrytej drobnym, złocistym piaskiem.
Gdańsk jest pięknym miastem, wypełnionym dziesiątkami zabytków i z pewnością jeden wypad nie wystarczy, by poznać je wszystkie. Mimo tego klimat Gdańska zachęca, by do niego wracać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *