Kompleks Riese - najbardziej tajemnicze przedsięwzięcie II wojny światowej

Kompleks „Riese” to jedno z miejsc owianych prawdopodobnie największą tajemnicą w całej historii II wojny światowej. Historia kompleksu zdecydowanie pobudza wyobraźnię do działania na bardzo wysokich obrotach – „Riese” to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego w całej historii nazistowskich Niemiec. Było to o tyle ciekawe, że projekt miał być realizowany w całości na terenach polskich – na terenie zamku Książ oraz w Górach Sowich. Aby zadziałać jeszcze bardziej na wyobraźnię, warto zauważyć, że odległość między niektórymi punktami projektu wynosi nawet pięć kilometrów, a naziści planowali połączyć je wszystkie wygodnymi, podziemnymi tunelami. Zdecydowanie warto zobaczyć to miejsce na własne oczy, ale by zwiedzać je z prawdziwym zafascynowaniem, bardziej na miejscu wstępne poznanie historii związanej z tym niezwykłym miejscem.

Idea powstania kompleksu „Riese” narodziła się w 1943 roku i jej pośrednimi prowodyrami byli tak naprawdę alianci. Skąd taka teza? To właśnie nasilające się bombardowania niemieckich ośrodków przemysłowych zmusiły nazistów do zareagowania – część produkcji postanowiono przenieść w rejon Sudetów, który uznawano za względnie bezpieczny i znajdujący się daleko poza zasięgiem brytyjskich bombowców. Ba, mało tego – oprócz ośrodków przemysłowych planowano przenieść tu także siedzibę Adolfa Hitlera, który miał się osiedlić na terenach zamku Książ oraz w potężnych bunkrach i budowlach podziemnych wydrążonych w Górach Sowich. Właśnie w ten sposób narodziła się koncepcja wybudowania kompleksu Riese.
Do zrealizowania projektu wynajęto konkretną spółkę i przydzielono jej kilka tysięcy pracowników przymusowych. Po kilku miesiącach prac tempo powstawania całego kompleksu uznano za wybitnie niesatysfakcjonujące, toteż zwierzchnictwo nad całym przedsięwzięciem przejęła Organizacja Todt, która od 1938 zajmowała się w III Rzeszy budową wielkich obiektów wojskowych. Plany budowy objęły zaadaptowanie zamku Książ na potrzeby nazistowskich oficjeli, skonstruowanie ogromnej siatki podziemnych sal i tuneli, a także połączenia całości siecią torów dla kolei wąskotorowej. Rozmach całego przedsięwzięcia można śmiało określić mianem wręcz pionierskiego – nie zdarzały się jeszcze projekty na taką skalę.
Choć III Rzesza porzuciła wiele ze swych projektów, kompleks Riese był chlubnym wyjątkiem i był dotowany w zasadzie do ostatnich chwil. Budowla pochłonęła 150 milionów marek niemieckich, a także 28 tysięcy ton stali i cementu – dla porównania, mniej więcej tyle naziści wydawali także w ciągu roku na budowę schronów dla ludności cywilnej w całym kraju. Ostatecznie budowa nie została ukończona, bo po prostu nie starczyło czasu – Armia Czerwona była już bardziej niż blisko, toteż zarząd budowy zdecydował o wysadzeniu większości efektów swoich prac.

Kompleks Riese – zwiedzanie tego obiektu jest obecnie całkiem proste. Należy zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem, kategorycznie nie można wybrać się samemu. Zwiedzanie obejmuje około 500 metrów odkrytych tuneli i trwa około 60 minut. Zdecydowanie warto rozważyć odwiedzenie tego miejsca, by poczuć na własnej skórze niewiarygodną wręcz ambicję oficjeli nazistowskich Niemiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here