Na Zamku Królewskim Warszawie.

Warszawa – stolica i największe miasto w Polsce to cel wielu wycieczek edukacyjnych oraz turystycznych. Ponad 20 milionów turystów korzysta w ciągu jednego roku z atrakcji, które oferuje miasto. Niewątpliwie jedną z największych jest Zamek Królewski.
Wyspecjalizowane w organizacji wycieczek do stolicy biura podróży wizytę na zamku uważają za jeden z najważniejszych punktów programu. Nic dziwnego — zamek jest pięknym obiektem architektonicznym i pełni doniosłą funkcję jako świadek dziejów naszego kraju.
Przed wiekami był siedzibą książąt władających na Mazowszu. To czasy, gdy Warszawa była miastem prowincjonalnym, jeszcze bez dużego znaczenia politycznego. Gdy w końcówce XVI wieku Warszawa stała się siedzibą sejmu oraz króla, zamek stał się centrum zarządzania politycznego dla potężnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zamek był siedzibą króla oraz miejscem obrad parlamentu. To właśnie tutaj obradował w latach 1788-1792 Sejm Wielki, zwany Czteroletnim, którego najważniejszym osiągnięciem było uchwalenie pierwszej w Polsce i Europie, drugiej na świecie (po amerykańskiej) konstytucji. Konstytucja uchwalona w dniu 3 maja 1791 roku wnosiła rewolucyjne, bardzo nowoczesne zmiany w systemie politycznym i gospodarczym ówczesnego państwa polskiego, przeżywającego kryzys, którego wyrazem był I rozbiór dokonany w 1772 r. Uchwalenie konstytucji miało być próbą ratowania Rzeczpospolitej przed upadkiem.
Wielokrotnie przebudowywany i upiększany był również Zamek często niszczony i grabiony. Podczas potopu szwedzkiego wrogie wojska zdemontowały i wywiozły nawet marmurowe fontanny z ogrodów pałacowych. Ostatecznego zniszczenia dokonali Niemcy po zakończeniu Powstania Warszawskiego.
Zamek odbudowano na początku lat 70. XX wieku, głównie za sprawą funduszy zebranych przez społeczeństwo.
Jeśli nasza wycieczka ma w programie Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie musimy rozpocząć od dokonania rezerwacji i zakupu biletów. Można zamek zwiedzać indywidualnie korzystając z urządzeń audio z nagraniem przewodnika. Grupy wycieczkowe wchodzą na zamek z przewodnikiem zatrudnionym na Zamku Królewskim. Koszt biletu nie jest duży, ale nie uwzględnia on kosztów usługi przewodnika. W środy zamek można zwiedzać za darmo.
Zwiedzanie zamku obwarowane jest licznymi ograniczeniami wynikającymi ze względów bezpieczeństwa. Wchodzący oraz ich bagaż poddawani są kontroli przy pomocy narzędzi wykrywających przedmioty i materiały niebezpieczne. Na zamku nie wolno zachowywać się w sposób utrudniający innym zwiedzanie; nie wolno biegać, hałasować, dotykać eksponatów. Telefony komórkowe powinny być wyłączone lub ściszone. Należy przestrzegać zakazów robienia zdjęć, szczególnie z użyciem lampy fleszowej. Zabrania się spożywania napojów oraz jedzenia posiłków.
Zamek oferuje kilka tras i ekspozycji. Warto również zwiedzać wystawy czasowe, okolicznościowe, tym bardziej że najczęściej można wchodzić na nie bez opłaty.
Po męczącym spacerze po zamkowych salach warto wypocząć w zamkowych ogrodach. Pięknie utrzymane tereny zielone, z niezwykłej urody architekturą parkową będą świetnym miejscem do oddechu po wrażeniach i emocjach przeżytych podczas zwiedzania jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here