Paryż - zwiedzanie

Paryż, stolica Republiki Francuskiej, od lat kojarzy nam się z romantycznymi podróżami we dwoje. Piękne miasto miłości, którego nieodłącznym symbolem jest Wieża Eiffla. Tak więc wyruszamy, kierunek Paryż – zwiedzanie czas rozpocząć.
Na wyspie Île de la Cité na Sekwanie znajdziemy słynną katedrę Notre Dame. Kolejki do niej bywają ogromne, zwłaszcza że wejście jest darmowe (płatne jest jedynie wejście na wieżę), ale zdecydowanie jest ona warta odwiedzenia. Powinien wręcz to być jeden z głównych celów naszej wycieczki. Wyspa Saint-Loius może z kolei zachwycić nas elegancką dzielnicą pełną galerii sztuki, a także muzeum Adama Mickiewicza i biblioteką polską. To najstarsza polska instytucja kultury, która mieści się poza granicami Polski.
Najsłynniejszą ulicą Paryża są Pola Elizejskie. Znajdziemy tam najdroższe sklepy znanych marek, restauracje oraz oficjalny sklep Disneya, w którym oprócz licencjonowanych gadżetów możemy zakupić również bilety do Disneylandu.
Na Luwr, jedno z największych muzeów na świecie, z pewnością nie starczy nam dnia. Znajdziemy tu trzysta tysięcy dzieł sztuki, powstałych od czasów najdawniejszych aż po połowę XIX wieku. Miłośnicy sztuki poczują się tutaj jak w niebie. Żeby zobaczyć późniejsze dzieła sztuki zapraszamy do Musée d’Orsay, gdzie obejrzymy prace z nurtów realizmu czy impresjonizmu, w tym dzieła Moneta i Von Gogha. Sztukę nowoczesną ma do zaoferowania natomiast Centrum Pompidou.
Symbol Paryża, Wieża Eiffla, wznosi się w niebo na wysokość trzystu siedmiu metrów. Na jej szczyt można wejść o własnych nogach, jeśli czujecie się na siłach, lub wjechać. Mimo długich kolejek widok z góry na uliczki Paryża będzie z pewnością niezapomniany – w szczególności w nocy lub wieczorem, gdy całe miasto będzie oświetlone tysiącami świateł.
Po wejściu możemy udać się na Pola Marsowe i tam oddać odpoczynkowi, siedząc na kocu i jedząc lokalne przysmaki. To rozległy park, gdzie lubią przebywać mieszkańcy.
W Dzielnicy Łacińskiej odnajdziemy uniwersytet Sorbona, gdzie wykładała Maria Curie-Skłodowska. Pochowano ją w podziemiach pobliskiego Panteonu. Miejsce to początkowo wzniesiono jako kościół pod wezwaniem św. Genowefy, ale od 1885 roku pełni on funkcję mauzoleum, w którym spoczywają wybitni Francuzi (i, jak wskazuje przykład, Marii Curie-Skłodowskiej, nie tylko). Nazwa tej dzielnicy pochodzi od środowiska akademickiego – w średniowieczu łacina była językiem uczonych, jak również językiem religii.
Pod miastem ciągną się kilometry tuneli. Paryskie katakumby przez lata były miejscem pochówku ofiar chorób i klęsk żywiołowych. Cześć z nich można zwiedzić, przyglądając się ułożonym tam czaszkom i kościom… A jeśli chcemy wyrwać się z przygnębienia i trafić w świat baśni, odwiedźmy Disneyland. Składa się on z dwóch części: ta starsza opiera się na klasycznych produkcjach Disneya, młodsza reprezentuje animacje studia Pixar. Jeśli natomiast uwielbialiśmy w dzieciństwie Asterixa i Obeliksa, możemy zajrzeć do podparyskiego parku rozrywki, czyli właśnie Parku Asteriksa. Gdziekolwiek jednak się nie wybierzemy, warto do Paryżą wybrać się znów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here