Toruń- nie tylko pierniki i Kopernik

Wzdłuż biegu Wisły pełno jest pięknych, wartych poznania miast. Jeżeli pragniecie zobaczyć perłę gotyku, czyli Toruń – zwiedzanie należy zaplanować wcześniej, by nie przegapić wielu ważnych detali. To stare miasto ma bogatą historię i ślady jej możemy zobaczyć w każdej prawie części miasta. Trzeba tylko wiedzieć, czego szukać.

Aby zobaczyć toruńskie Stare Miasto, auto najlepiej zostawić na parkingu podziemnym na placu św Katarzyny. Blisko stąd do kościoła św. Jakuba. Następnie warto zobaczyć Muzeum Mikołaja Kopernika mieszczące się w pięknych zabytkowych kamienicach. Ciekawe jest też Muzeum Okręgowe z bogatą kolekcją sztuki sakralnej. Mieści się ono w pięknym Ratuszu w samym sercu Starego Miasta. Fragmentem muzeum jest też wieża ratuszowa, na którą warto się wspiąć. Z góry widać całe centrum i płynącą leniwie Wisłę.

Obok toruńskiego Planetarium przy ul. Franciszkańskiej znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Podróżników im Tony`ego Halika. Są tu zgromadzone liczne eksponaty z podróży twórcy programu „Pieprz i Wanilia” i jego rzeczy osobiste, takie jak paszport, prawo jazdy, nagrody i wyróżnienia. Wśród zbiorów znajdziemy piękną biżuterię, tkaniny i ozdoby z Chin oraz rytualne plemienne maski.
Jeśli w tym momencie zapragniecie wypocząć, świetnie się do tego nadaje lokal Centrall Coffee Peks stworzony z myślą o miłośnikach serialu „Przyjaciele” i będący imitacją tego ze szklanego ekranu. Mieści się on przy ul. Strumykowej 2.
Nie można być w Toruniu i nie widzieć Krzywej Wieży. Nie jest ona wprawdzie tak spektakularnie krzywa, jak ta w Pizie, ale robi wrażenie. Wyzwaniem jest oprzeć się o nią z wyciągniętymi rękami do przodu i nie przewrócić się. W pobliżu znajduje się most., z którego można podziwiać panoramę gotyckiego miasta.

Warto wrócić stąd na Starówkę i zagubić się w uliczkach. Miasto wzięło swoją nazwę od wyrazu Tor, czyli droga. O jego rozwoju zadecydował handel, który dawał kupcom potężne zyski. Stąd wielka ilość pięknych kamienic, które mijamy idąc z Rynku w kierunku pozostałości krzyżackiego zamku. Po drodze możemy też podziwiać Bramę Mostową, Basztę Żuraw, czerwony Spichlerz Eskanów, zegar słoneczny.
Po zamku krzyżackim zostało niewiele – w XV wieku został zburzony i nigdy nie był odbudowany. Najlepiej zachowana jego część to gdanisko, czyli ówczesna ubikacja. Niemniej mury są romantyczne i warto tu zajrzeć.

Imponująca jest olbrzymia gotycka Katedra św. Jana. Średniowieczne polichromie i rzeźby robią wielkie wrażenie.
Ciekawe atrakcje znajdzie w Toruniu miłośnik kina. Przy staromiejskim rynku funkcjonuje bar „Miś”. Wystrój lokalu i kukła w witrynie potwierdzają nazwę wziętą z filmu Barei. Na Rynku Nowego Miasta stoi pomnik nawiązujący do kręconego tu filmu „Prawo i Pięść”. Przed jednym z centrów handlowych stoją Kargul z Pawlakiem, a przy Bulwarze Filadelfijskim stoi łódka, która zagrała w filmie „Rejs”.

Oczywiście, nie można być w Toruniu i nie spróbować pierników. organizowane są tu warsztaty pieczenia tych miejscowych specjałów. Ale najlepiej smakują na toruńskiej ławce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here