Urokliwy Sandomierz

Do popularności Sandomierza niewątpliwie przyczynił się kultowy już serial „Ojciec Mateusz”. Ileż to osób pojechało do miasta, żeby na własne oczy zobaczyć miejsca, które przemierza inteligentny detektyw w sutannie. Niektórym szczęśliwcom udaje się nawet trafić na moment, kiedy kręcone są kolejne odcinki serialu. Jak to miło spotkać się z aktorami i otrzymać od nich autografy.
A jak w ogóle ogarnąć kwestię: Sandomierz – zwiedzanie? To już zależy od nas samych. Jedni wolą pojechać na zorganizowaną wycieczkę, a inni natomiast wybiorą wyjazd na własną rękę. Każdy sposób jest dobry. Ważne by tak sobie zorganizować wyjazd, by przyniósł nam jak najwięcej pozytywnych wrażeń. Wszak to jest najważniejsze. A że warto wyjeżdżać to rozumie się samo przez się. Już Herodot w starożytności zachęcał sobie współczesnych do nieustannych podróży. Sam zresztą albo był w drodze, albo planował kolejną podróż. W obecnej dobie mamy szerokie możliwości w tym zakresie, więc korzystajmy z tego, bo nikt nam nie zabierze tego, co zobaczymy. Są zresztą takie osoby, które nieustannie podróżują. No cóż, jedni inwestują w dobra materialne, a inni wolą poznawać świat. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Prawdę mówiąc, gdyby wszyscy byli jednakowi, świat byłby po prostu nudny, a tak jest dużo bardziej ciekawie. Ale wróćmy do zasadniczej kwestii niniejszego artykułu, bo mieliśmy mówić na temat: Sandomierz – zwiedzanie, a nieco jakby odbiegliśmy od meritum. Otóż, w tym pięknym mieście jest naprawdę co oglądać. Miasto posiada sporo zabytków. Do takich najważniejszych niewątpliwie należą: liczne kościoły, zamek królewski, Brama Opatowska, Dom Długosza, kamienice na Starym Rynku, gotycki ratusz, Collegium Gostomianum, piwnice podziemnej trasy turystycznej, synagoga żydowska z XVIII w. i mnóstwo jeszcze innych. Samo miasto jest niezwykle urokliwe, więc obowiązkowo trzeba się po nim po prostu przejść. Można to zrobić z przewodnikiem w ręku, ale można też wynająć przewodnika na miejscu, a ten przybliży nam historię miasta i zaprowadzi wszędzie tam, gdzie trzeba byłoby być.
Kiedy już obejdziemy miasto, możemy wyjść poza jego obręb, by jeszcze bardziej poszerzyć swoje horyzonty. Otóż, możemy wejść w
Wąwóz św. Królowej Jadwigi. Ten specyficzny wąwóz został wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Turyści mogą podziwiać to, co stworzyła natura. Inna atrakcją jest wyjście w Góry Pieprzowe – zbudowane z łupków kambryjskich przed milionami lat.
Jeszcze inną atrakcją miasta jest wyciąg narciarski. Usytuowano go w parku Piszczele.
Skoro już został wywołany temat: Sandomierz – zwiedzanie, warto wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji miasta. Otóż, powoli staje się ono polską stolicą winiarstwa. Święto wina rozpoczyna się na zamku, a następnie barwny korowód wyrusza ulicami miasta do Rynku. Podczas imprezy można degustować wina z okolicznych winnic w sandomierskich restauracjach. Smakosze win mogą także zwiedzać okoliczne winnice i próbować wina u producentów. Trzeba tylko zaopatrzyć się w specjalny paszport enoturysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here