Wilno - zwiedzanie zabytkowego miasta

Wilno, stolica Litwy przyciąga wiele turystów z Polski. Nic dziwnego, w końcu nasz najwybitniejszy poeta okresu romantyzmu – Adam Mickiewicz – nazwał Litwę swoją ojczyzną. Wilno – zwiedzanie oznacza wiele urokliwych miejsc, interesujących, zabytkowych budowli. Żeby nie wyjechać z Wilna z poczuciem niedosytu trzeba przeznaczyć na pobyt w mieście co najmniej dwa dni. Przed przyjazdem warto zaplanować, co chce się zobaczyć, gdyż muzeów i kościołów w Wilnie jest bez liku. Warto wstąpić do jednego z Vilnius Turism, gdzie można sobie wziąć mapę i przewodnik.

Wilno – zwiedzanie warto rozpocząć od Ostrej Bramy. Znajduje się tam jeden z Vilnius Turism. Ostra brama jest miejscem magnetycznym. Przyciąga turystów, nawet gdy nie mają w planach jej zwiedzania. Została zaprojektowana w stylu gotyckim. Powstawała w latach 1503 – 1514. Niegdyś była częścią fortyfikacji i muru obronnego, które dzisiaj już nie istnieją. To, co tak przyciąga turystów do tego miejsca nie jest Ostra Brama sama w sobie, ale znajdujący się w niej obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, zwanej też Królową Korony Polskiej. Obraz pochodzi z XVII wieku, a wierni twierdzą, że jest cudowny. Na wrotach Ostrej Bramy można wczytywać się w liczne wygrawerowane podziękowania za wysłuchane prośby. Mnóstwo połyskliwych dodatków powoduje, że obraz lśni. W inwokacji Pana Tadeusza Adama Mickiewicza czytamy, że wręcz świeci.

Wilno na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniało narodowość, toteż jej mieszkańcy byli to ludzie różnego pochodzenia i wiary. Po dziś dzień można tu spotkać różnorodne nacje i wyznania. Na ulicy Ostrobramskiej naprzemiennie można podziwiać kościoły i cerkwie. Wilno – zwiedzanie nie może się obyć bez zapoznania się z choć jedną budowlą tchnącą kulturą wschodu. Cerkiew Świętego Ducha jest najważniejszą świątynią prawosławną nie tylko w Wilnie, ale i na całej Litwie. Jest miejscem, gdzie spoczywają trzej prawosławni święci: Antoniusz, Eustachy i Jan.

W samym centrum Wilna znajduje się warty uwagi Plac Katedralny. Na Placu Katedralnym uwagą turystów cieszą się bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława wraz z zabytkową dzwonnicą. Badacze twierdzą, że na miejscu katedry stała niegdyś pogańska świątynia. Wilno – zwiedzanie Placu Katedralnego nie obędzie się również bez stosunkowo nowego obiektu w tym miejscu. Jest to pomnik Wielkiego Księcia Giedymina. Wielki Książę Giedymin jest założycielem Wilna. Odnowiono Zamek Wielkich Książąt Litewskich, który również jest nowością turystyczną w Wilnie. Nad Placem Katedralnym wznosi się wzgórze Giedymina, na którym znajduje się wieża. Można z tego miejsca podziwiać panoramę miasta.

Tak duża dawka zabytków może nieco przytłoczyć i znużyć, dlatego Wilno – zwiedzanie warto zakończyć wizytą w ogrodzie Bernardynów, który znajduje się tuż obok Placu Katedralnego. Wchodząc do ogrodu doznaje się zaskakującego wrażenia wejścia z zabytkowego miasta wprost w spokojny i barny wiejski ogród. Ptaki, rozmaite gatunki kwiatów, wysokie zacieniające drzewa zapewnią błogi relaks i odpoczynek szczególnie w upalne dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here