Dlaczego warto podróżować?

Podróże kształcą – nie da się tego ukryć. Zachęcają nas do spojrzenia gdzieś dalej, zauważenia czegoś więcej niż tylko czubek własnego nosa. Wyrabiają w nas zainteresowanie całym otaczającym nas światem, który jest przecież tak wielki, że nawet gdybyśmy bardzo tego chcieli, nigdy nie zdołalibyśmy go w pełni odkryć i poznać. Jednocześnie są dla nas po prostu czymś bardzo przyjemnym. Już samo planowanie wycieczki sprawia nam sporą radość, tak samo jak pokonywanie kolejnych kilometrów zatłoczonym pociągiem, poznawanie najciekawszych rejonów różnych miast czy smakowanie ich kuchni i regionalnych wyrobów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zwiedzanie Poznania, czy tym razem odwiedzimy dalsze części naszego świata, za każdym razem z takiej wycieczki coś dla siebie wyniesiemy. Od podróży można się dosłownie uzależnić. Niektórzy poświęcają im całe swoje życie i każde zarobione pieniądze przeznaczają na kolejne wartościowe wycieczki.

My sami oczywiście nie musimy od razu rzucać swojej pracy, rezygnować z dalszej nauki i decydować, że od tej pory zajmiemy się wyłącznie podróżowaniem. Wycieczki powinny być częścią naszego normalnego i dotychczasowego życia, a nie jego zastąpieniem. Nie musimy nawet wyjeżdżać częściej niż dwa razy w roku. Zamiast jednak przesiadywać na swoim urlopie w swojej rodzinnej miejscowości, którą na pewno znamy już od podszewki, udajmy się do takiego miejsca, jakie zawsze chcieliśmy odwiedzić. Może to być Kraków, Poznań czy Warszawa, albo dalsze zakątki świata – Praga, Rzym bądź Barcelona. Zmiana otoczenia bardzo pozytywnie zadziała na naszą psychikę. Spędzając tych kilka dni czy tygodni w nowym dla nas miejscu, odrywamy się od swojej rzeczywistości, która nieraz przybiera szare i smutne barwy. Zapominamy nagle o wszystkich problemach, którymi zamartwialiśmy się całymi dniami i nocami. Projekty związane z pracą natychmiastowo przestają być ważne. Wyłączamy swój telefon dla świata, nie odbieramy połączeń wykonywanych przez ludzi związanych z naszą firmą i czujemy się nareszcie wolni. Możemy robić to, co tylko nam się podoba. Jeżeli odczuwamy silne przemęczenie (fizyczne i psychiczne), udajemy się do ciepłych krajów lub po prostu nad nasze piękne polskie morze. Całymi dniami wylegujemy się na piasku i nie rozmyślamy kompletnie o niczym. Wczytujemy się w książki, przeglądamy kolorowe czasopisma, a gdy tylko skóra zaczyna nas palić, wskakujemy do zimnego morza. Jeżeli na co dzień brakuje nam aktywności fizycznej, wakacje możemy spędzić w górskich okolicach. Zdobywając za każdym razem kolejne, coraz wyższe szczyty, będziemy nasycać się dumą i ogromną satysfakcją.

Tak naprawdę każda wycieczka może nauczyć nas czegoś nowego i zaoferować nam inne korzyści. Zwiedzanie Poznania dostarcza nam sporej dawki informacji na temat jednego z najpopularniejszych polskich miast. Wypoczynek nad morzem relaksuje nasze ciało, a górskie wyprawy odrywają nasz umysł od ciągłych natarczywych myśli. Podróże rozwijają nas pod każdym względem. Musimy tylko regularnie się na nie udawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here