Malta - zwiedzanie

Malta to główna wyspa archipelagu maltańskiego leżąca na Morzu Śródziemnym. W skład archipelagu wchodzą jeszcze takie wyspy jak Comino, Gozo, Cominotto, Wyspa Świętego Pawła i Filfla. Malta jest jednym z najmniejszych państw świata, ale zdecydowanie wartym uwagi. Mnogość zabytków i piękna pogoda zachęcają do zwiedzania.

Malta – zwiedzanie. Samochód czy autobus?
Wyspy można zwiedzić na kilka sposobów. Możesz wynająć samochód i przejechać wyspę wszerz i wzdłuż. Pamiętaj jednak, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, a ulice są wąskie i kręte. Wśród kierowców popularne jest używanie klaksony przed wjazdem w zakręt, aby uprzedzić innych kierowców o swojej obecności. Nagminne jest też parkowanie metodą zderzak w zderzak, a nawet lekkie przepychanie zaparkowanych samochodów.
Można skorzystać z autobusów typu hop on hop off, które objeżdżają dwie największe wyspy Maltę i Gozo. W tej opcji wsiadasz do odpowiednio oznaczonego autobusu i wysiadasz tam gdzie chcesz i kiedy chcesz. Kolejną opcją jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Malta ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Na lotnisku wystarczy kupić kartę, która umożliwia podróżowanie wszystkimi autobusami przez 7 dni i dotarcie do wszystkich zakątków wyspy. Dużym plusem jest to, że wszystkie autobusy są klimatyzowane. Wszystkie połączenia autobusowe można sprawdzić na google maps.

Malta – zwiedzanie. Spontan czy planowanie?
Zwiedzanie Malty warto zaplanować. Mnogość zabytków może przyprawić o zawrót głowy.
Warto wybrać te, które musimy zobaczyć, a po dotarciu na miejsce zwiedzić też najbliższą okolicę. Co krok można odkryć coś nowego. Niektórzy uważają, że Maltę można zjeździć w dwa dni. Inni, że tydzień to za mało, aby odkryć wszystkie jej atrakcje.

Malta – zwiedzanie. Najważniejsze atrakcje.
Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy Malty, czyli Valletty. Godne uwagi są fortyfikacje otaczające miasto. Można je zwiedzić od strony lądu jak i zatoki wybierając rejs statkiem turystycznym. Valletta, ze względu na liczbę zabytków została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Obowiązkowym punktem wycieczki jest też wyspa Gozo, na która można dostać się promem. Na Gozo warto zobaczyć Cytadellę i odwiedzić piękne zatoki i plaże. Do niedawna turyści chętnie odwiedzali Azzure Window, które w 2017 r. runęło do morza. Ale mimo to, warto odwiedzić to miejsce.
Po Gozo należy odwiedzić wyspę Comino i błękitną lagunę. Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miejsce na Malcie. Niestety jest też pełne turystów. Warto przypłynąć tu wczesnym rankiem i rozkoszować się krystalicznie czystą wodą. Na Comino można przypłynąć statkiem wycieczkowym, który oferuje np. lunch, ale skorzystać z małego promu, który jest dużo tańszy i zapewnia większą swobodę. Na Comino są też liczne punkty gastronomiczne, dzięki którym na wyspie można spędzić cały dzień.

Malta – zwiedzanie. Najpiękniejsze plaże.
Najpiękniejszą plażą na Malcie jest wspomniana Blue Lagoon. Ale to nie wszystko plaże, które oferuje Malta. Warte uwagi są Anchor Bay, Melliehe Bay, Gnejna Bay czy Ramla Bay.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here