Urlop na Cyprze

Być może nie jest to najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wojaży Polaków, jednak Cypr cieszy się naszą dużą sympatią. Jeśli bierzemy go pod uwagę, zastanawiając się nad miejscem, w którym chcielibyśmy spędzić wakacje, warto, byśmy dowiedzieli się o nim czegoś więcej. Na przykład tego, że Łazarz po tym, jak Jezus przywrócił go do życia pojechał właśnie na Cypr i został tamtejszym biskupem! A jeśli ta ciekawostka to dla nas za mało i zdecydowaliśmy się już odwiedzić Cypr – zwiedzanie pewnych miejsc jest absolutną koniecznością!
Wie o tym zapewne niewielu, poza miłośnikami Cypru, ale słońce świeci tak mocno już w marcu, że podróżowanie tam bez dobrych okularów przeciwsłonecznych naprawdę nie ma sensu.
Stolicą Cypru jest Nikozja. Jednak nie jest to miasto, którym powinniśmy się zainteresować w pierwszej kolejności, jeśli chcemy na Cyprze wypocząć. Istnieją bowiem w tym kraju kierunki znacznie bardziej atrakcyjne turystycznie, a jednym z nich jest Larnaka.
Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Larnace jest natomiast molo przy plaży. Prowadzi ono prosto do małego portu, w którym można usiąść i odpocząć. Możemy też, będąc tam, zamówić meze. Warto to zrobić, przynajmniej raz. Meze to nic innego jak specjalnie wyselekcjonowane najlepsze dania kuchni cypryjskiej. Możemy zamówić meze mięsne lub rybne. W obu przypadkach zaczyna się od małych przystawek, które składają się ze świeżych sałatek i warzyw. Ponadto zawsze otrzymamy do tego różne sosy. Należy jednak zostawić trochę miejsca w żołądku na to, co przygotowane zostanie dla nas później, a mianowicie będzie to wiele talerzy z różnymi rodzajami mięsa lub rybami. Jajecznica z bakłażanem, koupepia, hummus i naprawdę wiele, wiele innych. Do tego wino – bardzo dużo dobrego wina.
Limassol to z kolei drugie co do wielkości miasto na Cyprze, gdzie znajduje się największy port tranzytowy Morza Śródziemnego. Jest to także ośrodek akademicki, miejsce, w którym wciąż można dostrzec ślady starożytności, oraz ulubione miasto oligarchów, bo tutaj właśnie najbogatsi ludzie mają swoje domy i łodzie.
Chyba każdy z nas słyszał o Afrodycie – najpiękniejszej greckiej bogini, patronce miłości, płodności, urody i pożądania? To wszystko możemy odnaleźć na Cyprze.
W połowie drogi między Limassol i Pafos znajduje się plaża, na której z piany morskiej wyłoniła się Afrodyta. Słyszeliśmy o tym chyba wszyscy. Ale czy wiemy tak naprawdę, dlaczego właśnie tam się pojawiła? To fascynująca historia. Otóż Kronos, jeden z tytanów, odciął jądra Urana i wrzucił je do morza. Krew zmieszała się z wodą morską i stworzyła białą pianę, z której narodziła się właśnie Afrodyta. Legenda głosi również, że jeśli będziemy pływać wokół Skały Afrodyty, będziemy cieszyć się młodością znacznie dłużej niż ci, którzy tego nie zrobili. Chyba warto więc zdecydować się na kąpiel odmładzającą?
Niewątpliwie zwiedzenie Cypru będzie nie tylko okazją do wypoczynku, ale również zaznajomienia się z jego niezwykłą historią, architekturą oraz niebywale bogatą kuchnią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here