Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

To Warszawa jest stolicą Polski, dlatego każdy prawdziwy rodak powinien ją odwiedzić chociażby raz w swoim całym życiu. Zazwyczaj tak się zresztą dzieje. Ludzie z całej Polski przyjeżdżają do Warszawy, aby na własne oczy móc przyjrzeć się temu największemu miastu naszego kraju. Będąc w nim, nie można sobie odpuścić zobaczenia Pałacu Prezydenckiego, który jest siedzibą samego Prezydenta. Wybudowano go już w siedemnastym wieku i od tej pory wielokrotnie remontowano i zmieniano. A jak prezentuje się on na dzień dzisiejszy? Pałac prezydencki – zwiedzanie – co warto w nim zobaczyć?

W całym budynku znajduje się kilka sal otwartych do zwiedzania dla turystów. Bardzo ważnym punktem jest m.in. Sień Główna. Na tle wszystkich eleganckich i bogato wyposażonych komnat poraża swoją skromnością i minimalistycznym wnętrzem. Nie znajduje się w niej wiele ozdób czy zdobionych dekoracji – wyłącznie trzy elementy zdobią jej przestrzeń, a należą do nich: obraz Januarego Suchodolskiego, szafa utworzona w stylu barokowym oraz kominek wykonany z marmuru. To właśnie w tej sali Prezydent zawsze wita się ze swoimi najważniejszymi gośćmi, czyli prezydentami innych krajów.

Kolejnym bardzo ważnym miejscem w Pałacu Prezydenckim jest Sala Nowosielska. To tutaj znalazło się aż dziesięć wyjątkowych obrazów jednego z najsłynniejszych polskich artystów – Jerzego Nowosielskiego. Wśród dzieł pojawiają się zarówno klasyczne obrazy, jak i nowoczesne abstrakcje oraz zachwycające pejzaże. Jerzy Nowosielski przyczynił się do rozwoju naszego kraju nie tylko za sprawą swojej działalności artystycznej, ale też poprzez nauczanie teologii oraz promowanie sztuki w całym kraju. To dzięki niemu niektórzy ludzie mogli odnaleźć w sobie dusze prawdziwych artystów.

Miejscem, które zainteresuje wszystkie osoby wierzące, jest natomiast Kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W tym pomieszczeniu modlą się Prezydent, jego najbliższa rodzina oraz przybywający do Pałacu goście. Kaplica została elegancko wyposażona. Umieszczono w niej wyjątkowe dekoracje, czyli m.in. podarunki wręczane przez samych papieży – w tym Jana Pawła II. Umieszczono je na ścianach kaplicy, podobnie zresztą jak imponujący krzyż przypominający o tragedii, do której doszło w Nowym Jorku.

Ostatnią salą, na którą koniecznie trzeba zwrócić swoją uwagę, jest Sala Biała im. Lecha Kaczyńskiego, naszego byłego prezydenta kraju, który zginął w tragicznym wypadku samolotowym. Dziś znajduje się w niej obraz uwieczniający naszego byłego prezydenta. To jedna z najpopularniejszych sal spośród wszystkich pomieszczeń występujących w całym Pałacu. Niejednokrotnie sam Prezydent spotyka się w niej z dziennikarzami i innymi przedstawicielami mediów. Tutaj też przeprowadza najważniejsze dla naszego kraju rozmowy z przedstawicielami innych państw.

Pałac prezydencki – zwiedzanie – to ciekawy i wartościowy sposób na spędzenie czasu w Warszawie. Każdy chciałby przecież zobaczyć, jak mieszka i funkcjonuje sam Prezydent, czyli najważniejsza osoba w całym naszym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here