Co warto zwiedzić w Zakopanem?

Zakopane to średniej wielkości miasto w województwie małopolskim u podnóża Tatr, najwyższego pasma Karpat. Ze względu na położenie, miasto jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Polsce tłumnie odwiedzanym przez turystów zarówno w zimie, jak i w lecie.

W sezonie letnim i wiosennym przede wszystkim miejsce to przyciąga ludzi, którzy ruszyć chcą na tatrzańskie szlaki. Jest ich naprawdę wiele, a poziom trudności jest bardzo zróżnicowany i dopasowany do kondycji każdego tatrzańskiego turysty. Najmniej wymagające są szerokie szlaki turystyczne wiodące przez doliny, niegdyś zamieszkane przez górali z ich stadami owiec. Dzisiaj najczęściej odwiedzanymi dolinami w Tatrach są Dolina Kościeliska oraz Dolina Chochołowska w Tatrach Zachodnich. Niezwykle popularna jest również asfaltowa droga na Morskie Oko w Tatrach Wysokich. Dla osób, które chcą zobaczyć coś więcej z wyższej perspektywy poleca się zupełnie innego rodzaju szlaki. W Tatrach Zachodnich najpopularniejszymi wyprawami są wycieczka na Wołowiec, Giewont, Czerwone Wierchy lub Kasprowy Wierch. Największe tłumy panują na tym ostatnim wskazanym, ponieważ z Kuźnic wiedzie do niego kolejka linowa, która pozwala turystom dostać się na szczyt bez żadnego wysiłku. Minusem jest oczywiście potężna kolejka, w której trzeba odstać długie godziny, aby wyjechać do góry. Czasami szybciej i zdecydowanie taniej jest po prostu udać się na pieszo na szczyt. Z Kuźnic wyprawa zajmuje dwie-trzy godziny w zależności od tempa. W Tatrach Wysokich najpopularniejszym szczytem są Rysy. Aby zdążyć przed kolejką należy wyjść z parkingu około godziny 4 w sezonie. Z wysokością 2499 m.n.p.m. jest to najwyższy wierzchołek w Polsce, toteż zdobycie jego mieści się w marzeniach wielu naszych rodaków. Innymi popularnymi szczytami w Tatrach Wysokich jest Świnica, a także Kozi Wierch. Najbardziej ekstremalną atrakcją turystyczną jest natomiast Orla Perć – szlak, który przeznaczony jest dla osób, które znają podstawy wspinaczki i nie mają problemów z pokonywaniem trudności, a także mają dobrą kondycję i refleks.

Jeżeli chodzi o Zakopane – zwiedzanie samego miasta także może być niezwykle interesujące. Punktami, które zaliczają wszyscy turyści są zdecydowanie Krupówki, czyli główny deptak górskiego miasteczka, zawsze zatłoczony i pełen życia. Inną popularną atrakcją turystyczną jest wyjazd na górę Gubałówkę, która należy jeszcze do podhalańskich wzniesień, ale roztacza się z niej piękna panorama na Tatry. Wszyscy kibice skoków narciarskich tłumnie uderzają natomiast na Wielką Krokiew, która zapisała się wielokrotnie bardzo pozytywnie w historii polskiego sportu. Zwyciężali tam Adam Małysz oraz Kamil Stoch.

Zakopane niezwykle popularne jest także zimą. Obecnie silnie z Podhalem zaczynają konkurować Beskidy, aczkolwiek również pod Tatrami znajduje się kilka nowoczesnych ośrodków narciarskich, które tłumnie odwiedzane są w sezonie zimowym. Do kompleksów takich należy Kasprowy Wierch, Kotelnica w Białce Tatrzańskiej i kilka innych miejsc na narciarskiej mapie Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here