zamek

Zlokalizowany w obwodzie lwowskim zamek w Złoczowie jest dawną rezydencją królewską i wspaniałym przykładem architektury renesansowej. Jest to część słynnego szlaku turystycznego „Zamki Złotej Podkowy”, na którym można również zobaczyć zamki w Podhorcach i Olesku. Wszystkie te zabytkowe budowle znajdują się całkiem niedaleko od miasta Lwowa. Warto dodać, że zamek w Złoczowie jest jednym z ciekawszych pod względem eksponatów prezentowanych w środku.

Historia zamku w Złoczowie

Budowę zamku w Złoczowie kosztem Jakuba Sobieskiego – ojca króla Rzeczypospolitej Jana III Sobieskiego – zakończono w 1634 roku. Został zbudowany jako twierdza obronna zaprojektowana przez włoskiego architekta, na miejscu starego drewnianego zamku otoczonego fosami. Pałac Sobieskich stał się pierwszym budynkiem na tych ziemiach, wyposażonym w kanalizację i ogrzewanie kominkowe . Później w pobliżu pojawił się kolejny pałac, który nazwano Pałacykiem Chińskim. Jego król Jan Kazimierz, który odziedziczył zamek, zbudował dla swojej żony Marii Casimir de Lagrange piękny ogród orientalny i obsadził go wokół niego. W czasie swojego długiego istnienia zamek w Złoczowie pełnił różne funkcje. Była to zarówno twierdza obronna, jak i rezydencja króla, a także więzienie i placówka oświatowa – w okresie sowieckim. Dziś Zamek w Złoczowie jest obiektem muzealnym, będącym częścią Lwowskiej Galerii Sztuki. W Pałacu Chińskim znajduje się Muzeum Kultur Wschodu, w którym można zobaczyć unikalne eksponaty – dzieła sztuki, z których wiele to prezenty od ambasadorów Wschodu na dwór królewski. W zrekonstruowanym rawelinie, budowli obronnej , otwarto kawiarnię i sklep z pamiątkami. Każda wycieczka do lwowa powinna zawierać sporo atrakcyjnych miejsc, które można zwiedzić i sfotografować.

Architektura

Zamek w Złoczowie został zbudowany na wzór cytadeli bastionowej w kształcie prostokąta. W momencie budowy otoczony był głęboką fosą, a przy wjeździe znajdowała się duża brama z mostem zwodzonym. Rozwiązanie architektoniczne ma cechy neo-holenderskiego typu fortyfikacji tzw. „Palazzo in fortezza”, łączącego funkcje obronne i mieszkaniowe.

Zabytki

Chiński pałac ma kształt rotundy z ośmiokolumnowym portykiem zakończonym na piętrze balkonem. Dach budynku zwieńczony jest ostrołukową kopułą z wysoką iglicą.

Ekspozycja muzealna

W Wielkim Pałacu działa Muzeum Zamku Złoczowskiego. Jego ekspozycje prezentowane są w odrestaurowanych pomieszczeniach pierwszego i drugiego piętra oraz w lochu. W starym dworze znajduje się wystawa „Wnętrza historyzmu (pseudo-style XIX wieku)”, na której można obejrzeć meble i obrazy z XVII-XVIII wieku.

W korytarzach znajduje się kolekcja trofeów myśliwskich, w tym fragmenty skamieniałości – chrząstki ichtiozaura i kieł mamuta. Ekspozycja sali tronowej zachowuje portrety słynnych europejskich monarchów i herby państw europejskich XVII-XVIII wieku oraz oczywiście tron. Salę zdobi również replika XVIII-wiecznego francuskiego kominka i XIX-wiecznego pieca lwowskiego.

Osobną ekspozycją jest skarbiec, w którym znajduje się prywatna kolekcja atrybutów królewskich różnych zakonów, a także ewentualna wersja korony Danyła Halickiego – założyciela miasta Lwowa. W 2016 roku w muzeum zamku w Złoczowie otwarto kolejną ekspozycję – „Fragmenty architektury i światła dawnego Lwowa” . Zawiera ona detale architektoniczne kamienic lwowskich z XV-XVI wieku, różne rodzaje lampionów – lampy ręczne, wagonowe, kolejowe i naftowe, a także fragmenty rzeźby antycznej.

Interesujące fakty

W lochach złoczowskiego zamku spotkać można podobno tajemniczą Białą Damę, ducha, który według legendy jest duszą żony króla Jana Sobieskiego – Marysieńki. Po śmierci męża królowa francuskiego pochodzenia wróciła do ojczyzny, ponieważ miejscowa szlachta jej nie lubiła. Więc teraz, według legendy, jej duch wraca do zamku, aby odwiedzić opuszczony dom: https://www.kresy.com/osw,lwow-i-zamki-zlotej-podkowy-4-dni,19.

Wyjątkową dumą Zamku w Złoczowie są toalety. Wszakże podczas budowy twierdzy było to niezwykle rzadkie. Ponadto toalety te są wykonane tak umiejętnie, że współcześni specjaliści wciąż badają technologię ich budowy.
Zamek Złoczów interesuje zwiedzających nie tylko unikatowymi eksponatami wewnątrz pałacu, ale także kamieniami z zaszyfrowanymi napisami z przełomu XIV i XV wieku. Przywieziono je w 2000 roku z przedmieść Złoczowa – wioski Nowosilky. Niektórzy uczeni uważają, że inskrypcje mogły powstać z rąk Templariuszy, którzy prawdopodobnie byli właścicielami zamku nowosilkowskiego, z którego dziś pozostało niewiele ruin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here