Gdańsk - zwiedzanie

Położony nad morzem Gdańsk zachęca do odwiedzin szczególnie latem. Wtedy, spacerując w słońcu, z pewnością docenimy przepiękną gdańską starówkę, pełną zadbanych, pięknych kamienic. Niezwykły klimat tworzą artyści uliczni, rzeźba Neptuna i sprzedawana wokoło biżuteria z bursztynu. Więc co: Gdańsk – zwiedzanie? Oczywiście.
Na Starym Mieście znajdziemy Ratusz zbudowany w 1589 roku w stylu manieryzmu niderlandzkiego, wypełniony zabytkowymi obrazami, jak również Wielki i Mały Młyn, pochodzące ze średniowiecza. Tu też znajduje się budynek Poczty Polskiej, w którym to 1 września 1939 roku odbyła się heroiczna walka jej polskich pracowników z oddziałem niemieckiej policji porządkowej.
W Głównym Mieście (nie mylić ze Starym Miastem) znajdziemy wiele zabytkowych kościołów, Ratusz Głównego Miasta oraz niezaprzeczalną wizytówkę Gdańska, czyli Żurawia – zabytkowy dźwig portowy, bramę wodną Gdańska. Mieści się tam filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W Głównym Mieście znajdziemy również wiele innych bram wodnych i miejskich, a każda z nich warta jest przyjrzenia się. Znajdziemy też tam Wielką Zbrojownię, Halę Targową i Dom Żeglarzy, a kierując swoje kroki na Stare Przedmieście Bramę Nizinną z 1624 roku, a także piękny kościół św. Trójcy oraz klasztor pofranciszkański, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe, a w zbiorach można obejrzeć słynny tryptyk – Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. W dzielnicy Oliwa odnajdziemy zespół klasztorny pocysterski z kościołem św. Trójcy, Najświętszej Maryi Panny i św. Bernarda, jak również przepiękny Park Oliwski i zabytkowy Pałac Opatów, gdzie dzisiaj mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Ciekawi bursztynowego szlaku możemy zajrzeć do Muzeum Bursztynu, by dowiedzieć się, w jaki sposób obrabia się ten surowiec, oraz obejrzeć prehistoryczne stworzenia i rośliny, które miliony lat temu zostały w bursztynie uwięzione. Na Długim Pobrzeżu, czyli deptaku ciągnącym się wzdłuż brzegu Mołtawy (prawy dopływ Wisły) zjemy coś dobrego w jednej z wielu kawiarni i knajp, albo wyruszymy na rejs na Westerplatte. A jeśli o Westerplatte mowa, zajrzeć można do Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawia ono historię zarówno Polski, jak i innych krajów podczas tego strasznego okresu, omawia również zarówno przyczyny, jak i skutki tej tragicznej wojny.
Na mapie naszej historii Gdańsk zapisał się raz jeszcze – to tu powstała Solidarność, więc odwiedzając to miasto możemy zajść do Europejskiego Centrum Solidarności. Oprócz rekwizytów, odnajdziemy tu multimedialne elementy wystawy. Możemy wypożyczyć audio przewodnik i sami poznawać szczegóły tamtych wydarzeń.
Spragnieni morza powinni udać się na molo w Brzeźnie. Wstęp tam jest bezpłatny, więc każdy może nacieszyć się widokiem Bałtyku, wykąpać się w strzeżonych kąpieliskach i zjeść coś w restauracji w pobliżu. Wypoczywać nad wodą można również na plaży w Jelitkowie, pokrytej drobnym, złocistym piaskiem.
Gdańsk jest pięknym miastem, wypełnionym dziesiątkami zabytków i z pewnością jeden wypad nie wystarczy, by poznać je wszystkie. Mimo tego klimat Gdańska zachęca, by do niego wracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here