Kiedy decydujemy się na przyjęcie do naszego domu kota, powinniśmy przygotować dla niego nie tylko jedzenie, ale również niezbędne wyposażenie. Choć zwierzęta te nie wydają się być wymagające, to jednak mają swoje potrzeby, które – jeśli nie zostaną zaspokojone – mogą przyczynić się do różnorakich problemów.
Kot w domu
Kot w domu to ogromna radość, dlatego tak wiele osób decyduje się na przyjęcie mruczka. Zwierzęta te są ciche, a dobrze ułożone i zdrowe nie sprawiają żadnych problemów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby tego czworonoga, aby rzeczywiście nie sprawiał kłopotów. O czym zatem warto pamiętać?
Sypkości i drapanie
Przede wszystkim koty lubią spędzać czas na wysokościach, dlatego niezbędnym meblem dla naszego zwierzaka jest drapak. Powinien mieć wysokość przynajmniej półtora metra. Dodatkowo, powinien posiadać odpowiednie kryjówki i półki, na których nasz mruczek będzie mógł spędzać czas.
Drapak powinien znaleźć się w miejscu, z którego nasz kot będzie mógł obserwować całe otoczenie, inaczej przedmiot ten nie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Dużym jego plusem jest to, że poza wspinaczką pozwala na zaspokojenie potrzeby drapania. Czynność ta u kotów jest instynktowna i nie da się jej oduczyć. Pozwala na zrzucanie łusek z pazurków, a także na oznakowywanie terenu. Dzięki posiadaniu drapaka w domu możemy uniknąć podrapanych mebli. Niektóre koty dzięki temu meblowi nigdy nie niszczą innych przedmiotów.
Kuweta
Kot powinien także posiadać w domu kuwetę. Oczywiście, im więcej kotów, tym więcej kuwet powinniśmy kupić. Pozwoli to uniknąć kłopotów z czystością i problemów behawioralnych, wynikających na przykład z dominacji jednego osobnika nad drugim.
Pamiętajmy także o odpowiednim żwirku, dzięki któremu możemy zneutralizować przykre zapachy, a także szybko uporamy się z odchodami. Do kuwety należy też dobrać odpowiednią łopatkę, za pomocą której usuniemy zanieczyszczony żwirek.
Transporter
Wybierając wyposażenie dla kota, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że zwierzę wymaga czasem wizyt u weterynarza. Powinniśmy mieć więc możliwość bezpiecznego transportowania kota. W tym celu należy kupić odpowiednio przystosowany transporter, który zapewni bezpieczeństwo mruczkowi, a także może stanowić dla niego kryjówkę. Ważne jest, aby transporter był łatwy do otwarcia. Istotne może być także, aby dało się go przymocować w samochodzie pasami. Zapewni to bezpieczeństwo nie tylko mruczkowi, ale również osobom, które przybywają w aucie.
Wszystkie powyższe akcesoria, a także wiele innych, oferuje sklep zoologiczny AquaelZOO. Sprawdź, co będzie najlepsze dla twojego kota!
Spacery z kotem czy pozostawanie w domu?
Na koniec poruszyć również temat trzymania kota w domu bądź wypuszczania na podwórko. Obie opcje mają zarówno przeciwników jak i zwolenników, a każdy z nich ma własne argumenty, związane z podjętą decyzją.
Jednakże niepodważalnym faktem jest to, że kot będzie bezpieczniejszy w domu. Na zewnątrz czyhają różne niebezpieczeństwa: trutki, które mogą znajdować się na przykład w gryzoniu; drapieżniki, do których można zaliczyć choćby psy, lisy, czy sowy; ludzie; samochody; czy nawet choroby. Mamy także mniejszą kontrolę nad tym, co zwierzę zjada i co pije, jeśli jest na zewnątrz bez naszego nadzoru. To z kolei może się skończyć poważną chorobą albo śmiercią naszego pupila.
Dlatego, jeżeli jesteśmy odpowiedzialni i chcemy, by nasze zwierzę mogło bezpiecznie wychodzić, powinniśmy kupić dla niego szelki i smycz. Sprawi to, że będziemy zgodnie z naszymi przekonaniami pozwalali kotu cieszyć się urokami świeżego powietrza, a jednocześnie nic mu nie zagrozi. Jeżeli jednak nie mamy czasu ani ochoty na wyprowadzanie kota, a nadal chcemy, aby wychodził, możemy zatroszczyć się o budowę tzw. “catio” – ogrodzonego miejsca w ogrodzie, gdzie kot będzie bezpieczny i nie ucieknie.
Warto także pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć okna i balkony siatką. Bo choć uważa się, że kot spada zawsze na cztery łapy, to jednak poważne upadki z udziałem tych zwierząt kończą się niekiedy kalectwem lub śmiercią. Jest to szczególnie istotne przy mieszkaniu na wyższych piętrach, a także wówczas, gdy kategorycznie nie życzymy sobie, aby nasz pupil opuszczał mieszkanie.