Poruszanie się samochodem osobowym po terenie Niemiec to skomplikowany temat, zwłaszcza w odniesieniu do Polaków na stałe mieszkających za zachodnią granicą. Segment ubezpieczeń niemieckich działa w odmienny sposób niż w naszym kraju. Poszczególne rozwiązania prawne są dość skomplikowane i rozbudowane, co nie ułatwia rozeznania się wśród nich. Postaramy się temu zaradzić, przedstawiając poniżej kilka najważniejszych informacji dedykowanych dla mobilnych Polaków pragnących zarejestrować i ubezpieczyć swój pojazd na terenie Niemiec.
Rejestracja pojazdu w Niemczech – kiedy obowiązkowa?
Rejestracja pojazdu to zadanie obowiązkowe, od którego nie ma ucieczki. Dotyczy to oczywiście osób, które na stałe przeprowadziły się na teren Niemiec i posiadają zameldowanie w tym kraju. Wówczas – dokładnie rok od momentu uzyskania zameldowania jesteśmy zobowiązani do przerejestrowania naszego pojazdu.
Prawo niemieckie pozwala na poruszanie się samochodem niezarejestrowanym w Niemczech tylko przez rok; oczywiście – musimy wówczas spełniać dwa ważne warunki posiadanie odpowiedniego dokumentu dopuszczającego pojazdu do ruchu, a sam pojazd musi być w pełni sprawny technicznie, bezpieczny i nadawać się do aktywnej eksploatacji.
Do przeprowadzenia rejestracji pojazdu starszego niż 3 lata, musimy dysponować zaświadczeniem o jego stanie technicznym. W tym celu należy wykonać pełny zestaw badań w stacji kontroli pojazdów. Ponadto, będziemy musieli zapłacić podatek ekologiczny, którego wysokość zależy od pojemności silnika w pojeździe.
Poruszanie się niezarejestrowanym samochodem może skutkować różnymi konsekwencjami – w tym przyznaniem mandatu z tytułu uchylania się od podatków, ograniczenie prawa kierowania pojazdem lub nawet całkowitym zakazem jego prowadzenia.
Ubezpieczenia samochodu – Niemcy
Ubezpieczenie podstawowe, czyli tak zwane OC, jest obowiązkowe. Oprócz niego możemy też wykupić dodatkowo ubezpieczenie AC, które dzieli się na dwa rodzaje – częściowe lub pełne.
Ubezpieczenie OC wymaga zawarcia umowy z ubezpieczalnią. Stawki są oczywiście wyższe niż w naszym kraju – zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującymi kierowcami. Przykładowo, osoby poniżej 23 roku życia płacą nawet ponad 200% wysokości stawki podstawowej.
Podczas wizyty powinniśmy dysponować uzyskanym wcześniej numerem eVB, a także dowodem osobistym oraz kartą pojazdu. Wysokość opłaty rejestracyjnej jest stosunkowo niska i wynosi zazwyczaj mniej niż 40 euro.
Na podstawie karty pojazdu powinniśmy ubiegać się o wykonanie tablic rejestracyjnych. Tablice można też zamówić „na życzenie” – podobnie jak w naszym kraju, co pozwala stworzyć satysfakcjonujący nas napis.
Na koniec, po uregulowaniu opłat rejestracyjnych, udajemy się ponownie do urzędu w celu finalizacji procedury rejestracji samochodu.
Czy da się zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?
Poszczególne firmy ubezpieczeniowe oferują różne składki w zależności od klasy pojazdu, a także naszej zdolności finansowej i doświadczenia jako kierowcy. Aż 40 różnych kryteriów jest branych pod uwagę w czasie przygotowywania umowy ubezpieczeniowej.
Dlatego poszczególne firmy mogą nam oferować różne stawki, a także – różne osoby mogą uzyskać w tej samej firmie oferty opiewające na różne kwoty.