Korfu - rajska wyspa?

Korfu jest jedną z najpopularniejszych greckich wysp, wraz z niewielkimi wysepkami znajdującymi się obok, tworzą gminę Korfu. Miejsce to zachwyca turystów od stuleci. Co sprawiło, że już w XIX wieku pisarze nazywali to miejsce rajem? Jaką historię kryje ta wyspa?

Korfu – historia
Korfu zwane przez greków Kerkira, w starożytności Korkyra, ma burzliwą historię, która dotyka już VIII wieku p.n.e. to wtedy wyspa została skolonizowana. Przez kolejne stulecia była w konflikcie z Koryntem. Rywalizacja ta zapoczątkowała II wojnę peloponeską. W III wieku p.n.e. Korkyra pozostawała pod władzami Rzymu. W kolejnych wiekach – pod rządami Bizancjum i Wenecji. W XIX wieku wyspa wchodziła w skład Republiki Siedmiu Wysp, które z kolei należały do Rosji i Turcji. Wreszcie, w drugiej połowie XIX wieku, Korfu, zaczęło być coraz częściej wybierane przez turystów. Zapewne za sprawą braci Durrell, którzy spędzili dzieciństwo na wyspie, a swoje wspomnienia wykorzystali w późniejszej twórczości.

Korfu – zwiedzanie
Wystarczy zaledwie kilka dni aby poczuć klimat tej wyspy. Warto wyposażyć się w samochód aby zobaczyć jak najwięcej. Turkus morza, górzyste tereny oraz roślinność typowa dla tego klimatu sprawi, że malownicza trasa nie będzie nudna.

Jako, że przez lata, Korfu było pod panowaniem wielu krajów oraz kultur, klimat nie jest typowo grecki. Również architektura jest tu nietypowa, widać zapożyczenia budownictwa rzymskiego, francuskiego czy brytyjskiego.

Niewątpliwie miejscem, które trzeba zobaczyć to stare miasto w stolicy Korfu, mieście Kerkyra. Czekają tam na nas różnokolorowe budynki, wąskie uliczki i największy plac w Europie zwany Esplanada, który jednocześnie jest parkiem. Nic dziwnego, że od kilkunastu lat, stare miasto, widnieje na liście UNESCO.

Wielu władców przybywało na Korfu, niektórzy nawet pokusili się na to by mieć tu swoje rezydencje. Przykładem jest rezydencja austriackiej cesarzowej Elżbiety II, lub jak kto woli, Księżniczki Sissi. Dwupiętrowy Pałac Achillion w XIX wieku pełnił właśnie taką funkcję. Pałac jest w pompejskim stylu, zdobiony balkonami, kolumnami, rzeźbami i perystylami. Ogród rozciągający się przy budynku również zawiera posągi greckich bogów oraz filozofów.

Na Korfu nie brakuje również miejsc osnutych lokalnymi legendami. Chodzi o Kanał Miłości – Canal D’Amour, który tworzą klify i niewielkie skały. To niezwykłe miejsce wytworzyła sama natura. Legenda głosi, że jeśli opłynie się tunel to w najbliższym czasie spotka się swoją miłość. Ten magiczny kanał znajduje się niedaleko stolicy, a dokładniej w kurorcie Sidari.

Miłośnicy starożytnych dziejów koniecznie muszą wybrać się na plażę Paleokastritsa z zatoką La Grotta. Jest to niesamowite miejsce, które zostało uwiecznione przez samego Homera! Opisał je bowiem w swoim największym dziele jakim jest Odyseja.

Korfu – klimat
Mimo, że średnia opadów jest tu największa biorąc pod uwagę całą Grecję, średnie usłonecznienie jest naprawdę duże. Latem temperatura utrzymuje się powyżej 30 stopni Celsjusza. Klimat bardzo sprzyja uprawie oliwek, 55% obszaru uprawnego zajmują właśnie one. Bardzo dużo rolnego terenu zajmują również winnice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here