Kraków na weekend

Teren dzisiejszego miasta Kraków zamieszkały był już w czasach najdawniejszych. Świadczą o tym liczne znaleziska archeologiczne. W wyniku wojen Piastów z Czechami Kraków został zdobyty przez Bolesława Chrobrego i od tego momentu wpisany jest w historię Polski.
Jeśli spędzimy w Krakowie kilka dni warto zakupić 2 lub 3 dniową Krakowską Kartę Turystyczną, czyli KrakowCrad. Można wtedy zaoszczędzić, bo karta ta umożliwia nam wstęp do czterdziestu placówek muzealnych, zniżki w sklepach i restauracjach oraz możliwość bezpłatnej podróży komunikacją miejską. W Krakowie nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Od hoteli, przez hostele i pokoje gościnne, oferta jest zróżnicowana pod względem standardu oraz cen.
1. Najsłynniejsze zabytki Krakowa
Odwiedzając Kraków – zwiedzanie dobrze jest zacząć od tak zwanej Trasy Królewskiej. Rozpoczynamy ją pod kościołem św. Floriana przy placu Matejki, dalej podążając obok Barbakanu, poprzez bramę Floriańską docieramy w obręb Starego Miasta. Na ulicy Floriańskiej zobaczymy dom Jana Matejki. Docieramy do Rynku, czyli serca Krakowa. Rynek Główny to centrum kultury, spotkań i imprez. Rynek Starego Miasta ze słynnymi Sukiennicami otaczają zabytkowe kamienice. Tutaj znajdziemy słynną w całej Polsce krakowską piwnicę artystyczną, czyli Piwnicę pod Baranami. W sąsiedztwie rynku znajdziemy trzy kościoły: kościół świętego Wojciecha, kościół świętej Barbary i kościół Mariacki. W tym ostatnim podziwiać możemy gotycki ołtarz Wita Stwosza. Z tego miejsca, co godzinę wysłuchać możemy słynny Hejnał Mariacki. Po zachodniej stronie Starego Miasta mieszczą się zabytkowe budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierując się na południe zwiedzimy klasztor i kościół franciszkanów z witrażami Stanisława Wyspiańskiego. Do dłuższego pozostania na rynku zachęcają liczne ogródki restauracji i kawiarni serwujące wyśmienite potrawy.
2. Wawel i Kazimierz
Wzgórza Wawelskie z Zamkiem Królewskim to kolejny obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Krakowa. W katedrze możemy zobaczyć groby władców Polski i mężów stanu. W muzeum zobaczymy słynne dzieło Leonarda da Vinci czyli „Damę z gronostajem”. Z zamku przejść możemy do smoczej jam,y gdzie według legendy miał żyć potwór – potężny smok wawelski. U podnóża wzgórza stoi dziś pomnik smoka ziejący ogniem. Znajdująca się w pobliżu Wawelu dzielnica Kazimierz niegdyś zamieszkiwana była przez ludność żydowską. Zobaczymy tu między innymi Synagogę Tempel, oraz bardzo prężnie działające Centrum Kultury Żydowskiej. jedną z najbardziej oryginalnych ulic na Kazimierzu jest ulica świętego Wawrzyńca, gdzie warto odwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej, urządzone w zabytkowej zajezdni tramwajowej.
W Krakowie wytyczono trasy zwiedzania, które zaspokajają precyzyjne potrzeby turystów. Przykładowo trasa o nazwie Krakowski Szlak Świętych wiedzie przez świątynie z grobami siedmiu świętych. Trasa Nowohucka prowadzi natomiast przez dzielnice Nowej Huty. Wybrać możemy też Trasę Zabytków Techniki.
Ci, którzy chcą zobaczyć Kraków z góry, powinni wspiąć się na najsławniejszy w Krakowie Kopiec Kościuszki, skąd podziwiać można piękno Krakowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here