Lwów - zwiedzanie

Lwów, niegdyś należący do naszego kraju, budzi w Polakach duży sentyment. To miejsce narodzin wielu sławnych rodaków, w szczególności artystów. To jednak również przepięknie architektonicznie miasto, w którym można się zakochać. Niskie ceny i bliskość do granicy sprawiają, że dla wielu Polaków stał się on miejscem weekendowych wypadów czy urlopów, a sympatyczni Lwowianie dopełniają pozytywnych wrażeń. Jeśli pomyślimy Lwów – zwiedzanie powinno być pierwszym skojarzeniem. Bo zdecydowanie jest we Lwowie co zwiedzać. Słynnym miejscem jest z pewnością Opera Lwowska, w której oprócz niezwykłych występów odnajdziemy również przepiękne rzeźby przedstawiające Muzy, a całość budynku reprezentuje eklektyzm. Obowiązkowym elementem powinien być również cmentarz Łyczakowski, na którym jest pochowanych wielu słynnych Polaków – ludzi kultury, polityki nauki. W szczególności na uwagę zasługuje część poświęcona Orlętom Lwowskim, młodocianym obrońcom miasta. Poza tym na cmentarzu znajdziemy setki przepięknych nagrobków i warto przespacerować się alejkami dla nich samych.
Piękną architekturą może pochwalić się Rynek we Lwowie, wytyczonego w XIV wieku z polecenia Kazimierza III Wielkiego. Dookoła rynku odnajdziemy czterdzieści cztery kamienice, reprezentujące wszystkie style architektoniczne od renesansu aż do modernizm. Spacer wzdłuż nich to doskonała lekcja historii sztuki.
Nie można nie wspomnieć o Wysokim Zamku, a dokładniej jego ruinach. Po wspięciu się tam czeka nas wspaniały widok na miasto. Lwów oferuje również przepiękne budynki sakralne: Kościół Bożego Ciała wraz z klasztorem Dominikanów, Archikatedralny sobór św. Jura, czyli cerkiew oraz Katedrę Ormiańską. Warta odwiedzenia jest również Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeśli chodzi o muzea, to i tu Lwów ma wiele do zaoferowania: rozpoczynając od Muzeum Lwowskiego, poprzez muzeum aptekarstwa, aż po słynne Muzeum Piwa, gdzie możemy posmakować tradycyjnie wyrabianego trunku i zobaczyć proces warzenia. Chcąc odetchnąć od miasta, możemy przespacerować się przez Gaj Szewczenki i obejrzeć skansen. W mieście znajdziemy również mroczne Muzeum NKWD, jak również zabytkowe Kasyno Szlacheckie.
Lwów oferuje również wiele tematycznych restauracji i knajp, które swoim wystrojem oczarowują zarówno turystów, jak i miejscowych. Po Mięsie i Sprawiedliwości przechadza się kat, który raz na jakiś czas złapie posilającego się gościa i wpakuje go do klatki pośrodku restauracji… Restauracja Dom Legend zajmuje całą kamienicę, a każda z sal jest utrzymana w innym klimacie, warto zwiedzić je wszystkie lub chociaż do nich zajrzeć. Jeśli wspinaczka po schodach nam nie straszna, przy posiłku na dachu będzie towarzyszył nam zaparkowany tam Trabant. Do Lampy Gazowej wejście reguluje sygnalizacja świetlna, a całość utrzymana jest w klimacie związanym z wynalazkiem Ignacego Łukasiewicza. A gdzieś w zaułkach Lwowa znaleźć można Kryjówkę, gdzie wejść można tylko po podaniu sławiącego UPA hasła… Ale to już restauracja dla odważnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here