Niezwykłe miasta z dala od zgiełku

Planując nasz czas wolny, w tym ten najdłuższy na przykład długie weekend,y nie musimy szukać samolotów do oddalonych krajów. Hasło „cudze chwalicie – swego nie znacie” cały czas znajduje potwierdzenie. Często nie zastanawiamy się, że możemy spędzić weekend w polskim mieście doznając przy tym pozytywnych emocji. Zdarza się też, że ciągle celujemy w duże miasta takie jak Kraków, Poznań, Gdańsk, Toruń, ale zapominamy, że najciekawsze w nich rejony – zabytkowy starówki, zamki, katedry, muzea skryte są wokół ulicznego zgiełku, pędzących ludzi, korków i smogu.
Warto spojrzeć na ten temat z innej strony i wybrać się do miejscowości bardziej spokojnej, ale słynącej z wielkiej historii. Tak jak obcokrajowcy czasami dostrzegają w naszym kraju piękno, którego my nie jesteśmy w stanie zobaczyć, tak samo spróbujmy dojrzeć, to czego nie widać pozornie.
Przykładem takiego niedocenianego, ale atrakcyjnego i zarazem spokojnego miejsca jest Łańcut – zwiedzanie tego miasta dostarczy nam pozytywów przez cały weekend. Powszechna wiedza na temat Łańcuta ogranicza się do istnienia tam zabytkowego zamku, jednak w praktyce jest dużo więcej turystycznych punktów, które przysporzą nam dużo przyjemności. Sam zamek jest dawną rezydencją magnacką, która posiada ogromne walory historyczne, ponieważ nie ucierpiała tak mocno podczas żadnej z wojen lokalnych i światowych. Wnętrza zamku kryją wiele sal pełniących różnorakie funkcje. Wokół rezydencji napotkamy starannie zaplanowane fortyfikacje, a podczas długich spacerów zajmą nam czas niezwykłe widoki pięknie rozwiniętych i utrzymywanych ogrodów. Spośród budowli towarzyszących warto wymienić budynki, w których zajmowano się końmi i wszystkiego co ich dotyczyło, włącznie z powozami. Oczywiście zwiedzanie łańcuckiego zamku nie ogranicza się do samego oglądania, ale też za pomocą muzeum można poszerzać swoją wiedzę o różnych okresach historycznych, dawnych właścicielach zamku i włości, o różnych sprzętach starodawnych. Można zobaczyć też kolekcje sztuki.
Po solidnej porcji wiedzy historycznej można zrelaksować się poznając ogromny park pałacowy napotykając się na liczne detale takie jak pomniki, figury czy fontanny. Jest to zatem dobra propozycja zarówno dla osób podróżujących samotnie jak i dla rodzin z dziećmi ponieważ proponowane rozrywki są różnorodne i dają możliwość rożnego ich zaplanowania i zorganizowania. Miasto ma też do zaoferowania inne zabytki i ciekawe miejsca. Warto odbyć wędrówkę po starej części miasta, aby zobaczyć historyczne kamienice i miejsca sakralne – kościół i synagogę.
Ważne są także koszta takiego zwiedzania, ponieważ w porównaniu do dużych miast nie wydamy wielkich kwot, podobnie będzie jeśli zechcemy skorzystać z usług hotelowych lub gastronomicznych. Odległość od centrum kraju i takich miast jak Warszawa czy Łódź to około 350 km jazdy samochodem. Do samego Łańcuta dociera autostrada A4, co skraca czas podróży. Również koleją można dojechać w miarę szybko, ponieważ przez miasto przebiega zmodernizowana magistrala kolejowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here