Miasto Oświęcim

Skromne prowincjonalne miasto Oświęcim jest lepiej znane pod niemiecką nazwą „Auschwitz” i było świadkiem ogromnego zła spowodowanego przez ludzkość. Około 1,5 miliona ludzi zginęło w największym niemieckim obozie zagłady w czasie II wojny światowej. Makabryczna ekspozycja w byłym obozie sprawia, że ​​goście ponownie zastanawiają się nad podstawowymi wartościami ludzkimi, takimi jak ludzkość i godność.
Oświęcim – zwiedzanie
Oświęcim jest miastem liczącym około 45 000 mieszkańców i ważnym lokalnym ośrodkiem handlu i przemysłu (mechanicznym i chemicznym). Jednak większość ludzi w Polsce i na całym świecie kojarzy ją z makabrycznym obozem koncentracyjnym, ale są też inne powody, by odwiedzić Oświęcim. Miejscowa ludność podkreśla, że ​​mieszkają w Oświęcimiu, a nie w Oświęcimiu, a organizacje, które można znaleźć w miasteczku, dowodzą, że Oświęcim jest miejscem pamięci, w którym życie wciąż trwa, oprócz tego, że jest pomnikiem najstraszniejszego eksperymentu w dziejach ludzkości. Jedną z najbardziej aktywnych organizacji jest Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, które składa się z centrum edukacyjnego, muzeum i synagogi, które nie tylko upamiętniają ofiary Shoah, ale mogą również zapewnić głębsze zrozumienie kultury żydowskiej. Synagoga jest jedyną świątynią żydowską, która przetrwała wojnę i pierwszym miejscem kultu po wojnie. Warto odwiedzić także Centrum Dialogu i Modlitwy. Stare miasto to przyjemna, spokojna okolica z kilkoma starymi kościołami i ruinami zamku. To może być dobre miejsce na odpoczynek po zwiedzeniu obozu. Odwiedzający z większą ilością czasu powinni rozważyć wycieczkę do pobliskiej Pszczyny, jednego z najstarszych miast na Śląsku; Wieliczka z średniowieczną kopalnią soli; a może nawet fascynująca Kalwaria Zebrzydowska.
Oświęcim znajduje się w południowej Polsce, tylko 60 km od Krakowa i 30 km od Katowic. Należy do województwa małopolskiego i znajduje się w pobliżu granicy ze Śląskiem. Miasto położone jest w Dolinie Oświęcimia, w pobliżu rzeki Soli i Przemszy, które łączą się z Wisłą.
HISTORIA
Historia Oświęcimia sięga co najmniej XII wieku, a około sto lat później uzyskała prawa miejskie. Przebywał tam z powrotem między królestwem Czech i Polski, i przez długi czas był ważnym ośrodkiem handlu solą. Żydzi zaczęli osiedlać się w Oświęcimiu w połowie XVI wieku i wkrótce zbudowali swoją pierwszą synagogę. W latach 20. społeczność żydowska stanowiła 40% ludności miasta. Druga wojna światowa była tragicznym losem dla Oświęcimia. W latach 1940-1945 wybudowano największy niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, który rozpoczął działalność na obrzeżach miasta. Jego pierwszymi ofiarami byli polscy więźniowie polityczni, ale wkrótce obóz przekształcono w centrum masowej eksterminacji Żydów zgodnie z ideą „ostatecznego rozwiązania” Hitlera. Stopniowo rozbudowywano ją do Brzezinki. Ludzi przywieziono zapieczętowanymi wagonami do przewozu bydła z całej okupowanej Polski i Europy do Oświęcimia, a następnie mordowano lub po prostu ginęli z głodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here