Pompeje - wyjątkowe miasto o wyjątkowej historii

Pompeje to jedno z najbardziej wyjątkowych miast w całej historii ludzkości. W praktyce bardzo łatwo jest obronić tę tezę – nie zdecydowały o tym jednak czynniki takie jak architektura czy rola w kreowaniu dobrobytu rzymskiej społeczności, lecz po prostu tragiczna, ale zarazem jedyna w swoim rodzaju historia. Pompeje są oddalone o osiem kilometrów od ogromnego wulkanu Wezuwiusz, którego erupcja miała miejsce w 79 roku. Daleko w przestrzeń zostały wyrzucone rozżarzone kawałki lawy, a także horrendalne ilości popiołu, które bez problemu dosięgnęły Pompeje. Mieszkańcy w tamtych czasach zupełnie nie byli świadomi problemu, toteż nie zdołali uciec w porę przed niszczącym żywiołem – umarli razem z miastem, przykryci olbrzymią warstwą popiołu. Specyfiką tej tragedii jest fakt, że pokrycie popiołem całego terenu sprawiło, że został on wręcz idealnie zakonserwowany i kiedy to miasto na nowo odkryto, okazało się być w takim stanie, w jakim zostało pogrzebane – czyli w niemal idealnym. Smutnym, ale równie wyjątkowym zjawiskiem był natomiast fakt, że pod ziemią przetrwało mnóstwo ciał ludzi, zaskoczonych i szczelnie przykrytych warstwą popiołu. Nie sposób zatem polemizować – Pompeje to wyjątkowe miasto, mające absolutnie wyjątkową historię. Każdy miłośnik starożytności zdecydowanie powinien zobaczyć je na własne oczy. Ba, to byłoby ciekawe doświadczenie nawet dla tych osób, które za historią zbytnio nie przepadają.

Pompeje – zwiedzanie tego miasta zaczyna się w punkcie dla turystów, w którym najlepiej zakupić specjalny przewodnik w niewielkiej cenie lub wręcz zapisać się do grupy z przewodnikiem, by „zaliczyć” z jego pomocą wszystkie najważniejsze miejsca. Miasto zdecydowanie warto jednak zwiedzać na własną rękę, mimo że nie jest to w żadnym razie łatwe – wiele uliczek jest do siebie podobnych i nie jest problemem się odrobinę zagubić. Ambicja będzie jednak wynagrodzona – wiele ciekawych miejsc jest nieoznaczonych w przewodniku, będąc dociekliwym na pewno zobaczymy jakiś ciekawy fresk lub naczynie. Z kwestii stricte praktycznych – należy sobie bezwzględnie zdać sprawę z faktu, że Pompeje to naprawdę słusznych rozmiarów miasto i jego zwiedzanie może spokojnie potrwać kilka godzin. Zapas wody, a może nawet jakieś kanapki będą zatem jak najbardziej mile widziane. Latem upał potrafi być wyjątkowo dokuczliwy, więc zabezpieczające przed udarem nakrycie głowy również jest absolutnie nieodzowne. Jeśli liczymy na nieco bardziej kameralną atmosferę, warto odwiedzić Pompeje podczas dni roboczych z samego rana – w południe zaczyna robić się tłoczno, a w weekendy Pompeje oblegają prawdziwe tłumy.

Pompeje są o tyle specyficznym miastem, że trudno wyznaczyć jakieś konkretne miejsca do zwiedzenia. Oczywiście jest amfiteatr, Forum Romanum i takie tam, ale największą siłą tego miasta jest fakt, że możemy się w nim poczuć tak, jak jego mieszkańcy prawie dwa tysiące lat temu. Możemy wręcz dosłownie odetchnąć zamierzchłym czasem i jest to wyjątkowe doświadczenie, które warto chłonąć i tylko od czasu do czasu wspomagać się przewodnikiem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNeapol
Następny artykułZwiedzanie Porto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here