Zapewne każdy słyszał o Aschwitz-Birkenau. Obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Brzezince tworzyły niemiecki kompleks zagłady. Wszyscy znamy zdjęcia z napisem „Arbeit Macht Frei”. To właśnie pod tym słynnym zdaniem przejdziemy główną bramą, wchodząc na teren obozu Auschwitz.
Każdy, kto choć raz był w Oświęcimiu i odwiedził Auschwitz, nigdy nie będzie tym samym człowiekiem. Obóz oraz jego historia powodują, że zwiedzający otrzymują ogromną dawkę emocji, które nawet u osób z małą wrażliwością potrafią wywołać wzruszenie.
Zwiedzanie najlepiej odbywać z przewodnikiem. To gwarantuje uzyskanie wiedzy na temat obozu, historii i tragicznych wydarzeń, które miały tam miejsce. Edukator będzie dla nas także niezbędnym źródłem wiedzy na temat obozowego życia. Warto rozważyć tę możliwość, ponieważ zrozumienie tragedii, która rozegrała się w Auschwitz, wymaga szerokiego spojrzenia. Grupy mają obowiązek zwiedzania z przewodnikiem, osoby indywidualne mogą poruszać się po obozie samodzielnie.
Warto pamiętać, planując zwiedzanie, iż Auschwitz jest miejscem bardzo obleganym przez turystów, więc zalecana jest wcześniejsza rezerwacja terminu i przyjazd na miejsce odpowiednio wcześniej. To zagwarantuje nam niezakłócone zwiedzanie oraz nie utrudni odwiedzin przez innych turystów. Wybierając się do obozu z dziećmi pamiętajmy, że nie zaleca się zwiedzania dla dzieci poniżej 14 lat. Te starsze powinniśmy odpowiednio przygotować przed wejściem, aby wiedziały czego można się spodziewać, a także – co chyba najistotniejsze – jak się zachowywać, aby nie naruszyć powagi obozu. Zwiedzanie to także odpowiedni strój, który powinien być stosowny do miejsca, w którym przebywamy.
Zwiedzanie Auschwitz trwa około 1,5 godziny. W tym czasie będziemy mogli zobaczyć wszystkie udostępnione turystom obiekty. Warto wybrać się na projekcję krótkiego filmu dokumentalnego o pierwszych chwilach po wyzwoleniu obozu. To dam nam możliwość spojrzenia na tragiczne wydarzenia mające miejsce w Auschwitz z zupełnie innej perspektywy.
Największe wrażenie na turystach wywołuje zawsze wizyta w Bloku Śmierci oraz sali z obciętymi włosami ofiar. To moment, którego nie zapomina się do końca życia. Wszystkie bloki udostępnione do zwiedzania są objęte szczególną ochroną. Dotyczy to także fotografowania i filmowania, które jest dozwolone jedynie na potrzeby własne. W niektórych pomieszczeniach np. w sali z włosami czy podziemiach Bloku nr 11 nie wolno fotografować. Pamiętajmy o tym, aby nie stwarzać niepotrzebnych kłopotów sobie i innym zwiedzającym.
Niektóre wystawy czy też wejście do Bloku Śmierci mogą opóźnić nasze zwiedzanie. Musimy o tym pamiętać, ponieważ często w tych miejscach tworzy się kolejka. W szczytowym momencie możemy się liczyć z oczekiwaniem około 30 minut.
Po zwiedzeniu Auschwitz warto wybrać się do Birkenau, czyli obozu koncentracyjnego usytuowanego w pobliskiej Brzezince. Dowiezie nas tam autobus kursujący praktycznie co 15 minut lub możemy się przemieścić samodzielnie. Wizyta w Birkenau będzie dopełnieniem zwiedzania. Warto poświęcić dodatkowe półtorej godziny na obejrzenie wszystkiego, co powinniśmy zobaczyć aby poznać rozmiar ludzkiej tragedii, jaka miała miejsce w niemieckich obozach zagłady.