Szukając ciekawego miejsca na urlop czy chociażby weekendowy wyjazd, warto rozważyć zajrzenie do Poznania. To miasto posiada tysiącletnią historię i warte jest naszej uwagi. Szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom historii, gdyż znajduje się w nim wiele starych budowli, a samo miasto było świadkiem chrztu Polski, gdyż w X wieku stanowiło obok Gniezna jednym z głównych ośrodków państwa Mieszka I. Gdy już zobaczymy tabliczkę z napisem Poznań – zwiedzanie rozpocznijmy właśnie od Ostrowa Tumskiego – poznańskiej wyspy na rzece Warcie, gdzie niegdyś stał gród pierwszych Piastów. Dzisiaj znajdziemy tam Kościół Najświętszej Marii Panny, pod którym archeolodzy odnaleźli pozostałości palatium – wczesnopiastowskiego pałacu – i kaplicy wybudowanej z polecenia żony Mieszka, Dobrawy. Na Ostrowie znajdziemy oczywiście również katedrę, czyli Bazylikę Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich w naszym kraju, w której spoczywają pierwsi władcy Polski. Jeśli fascynują nas te czasy, warto odwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genius Loci znajdujący się w okolicy.
Jeśli interesują nas czasy nieco bardziej nowożytne, zajrzyjmy do Zamku Cesarskiego w Dzielnicy Cesarskiej. Został on wybudowany w stylu neoromańskim dla ostatniego niemieckiego cesarza króla Prus, Wilhelma II. Dziś mieści się tam Muzeum Powstania Poznańskiego, a gospodarzem zamku jest Centrum Kultury „Zamek”. Siedzibę cesarza zwiedzać można od 11 do 19, a w niedzielę wstęp jest darmowy.
Na terenie miasta znajduje się osiemnaście wojskowych fortów, zbudowanych w XIX i XX wieku, zbiorczo nazywanych Twierdzą Poznań. Na pewno przyciągną one miłośników militariów i historii wojskowej.
Dla miłośników sztuki użytkowej wspaniałym miejscem będzie Muzeum Sztuki Użytkowej, jedyne takie miejsce w Polsce. Kierując swoje kroki na Stare Miasto, warto przystanąć przy przepięknym renesansowym budynku Ratusza. W południe zobaczymy tam słynne poznańskie koziołki trykające się rogami, jak również usłyszeć hejnał wykonywany na żywo. Bilet wstępu do ratusza kosztuje 7 złotych (ulgowy 5 złotych), a widok robiącego wrażenie sklepienia w Wielkiej Sieni, najbardziej reprezentacyjnej sali Ratusza, ozdobionego bogatymi kasetonami z stiukowymi dekoracjami, jest tego warty.
Na południe od Ratusza znajdują się kolorowe domki budnicze, pozostałość średniowiecznej zabudowy targowej. Pod ich arkadami znajdziemy wielu poznańskich artystów sprzedających swoje dzieła. W Pałacu Górków, magnackiej rezydencji, zanurzymy się w świat starożytnego Egiptu – tam znajduje się Muzeum Archeologiczne, którego jedną z wystaw jest ta poświęcona tej cywilizacji. Pozostałe ekspozycje obejmują dzieje i pradzieje Polski i Wielkopolski, Sudan i Afrykę północną, a zwiedzanie nie ogranicza się tylko do oglądania eksponatów, część wystaw jest interaktywna. Na własnej skórze można tu sprawdzić, jak tworzy się naskalne rysunki, prowadzi wykopaliska czy ile waży kolczuga rycerska.
To tylko ułamek z szerokiego wachlarza atrakcji, jakie oferuje Poznań. Oferta miasta jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.