Praga - zwiedzanie

Stolica naszych południowych sąsiadów – Praga – zachwyca każdego, kto ją odwiedzi, a odwiedzają ją miliony turystów z całego świata. Praga jest największym miastem Czech i ze względu na ilość atrakcji jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Nie ma próżno nosi ona nazwę Paryża Wschodu – w pięknie zdecydowanie mu dorównuje. W Pradze znajdziemy ponad dwadzieścia muzeów, a liczba galerii dochodzi do setki. Jeśli więc naszym celem jest Praga – zwiedzanie warto zacząć od Hradczanów, dzielnicy królewskiej. Znajdziemy tu zamek z IX wieku, słynną Złotą Uliczkę, na której mieszkali prascy złotnicy. Jest wąska i krótka, ale wypełniona tak pięknymi, baśniowymi, kolorowo wymalowanymi domkami, że warto wydać pieniądze na bilet wstępu (tak, wejście jest płatne). W tej samej dzielnicy znajdziemy przepiękne Ogrody Królewskie, a w nich Belweder – pałac wzniesiony dla Anny Jagiellonki w XVI wieku. Nie można pominąć katedry świętego Wita, będącej głównym kościołem Pragi. Jest przepięknym przykładem architektury gotyckiej i neogotyckiej, a jej strzeliste wieże robią ogromne wrażenie.
Zwiedzając Pragę, musimy koniecznie przejść się po Rynku Staromiejskim, otoczonym kamienicami z okresów baroku i średniowiecza. Na Starym Mieście znajduje się również Most Karola, który jest wizytówką miasta. Ma prawie 516 metrów długości i niecałe 10 metrów szerokości, i jest najstarszym kamiennym mostem o tak dużej rozpiętości przęseł. Most jest ozdobiony trzydziestoma posągami, także spacer po nim to jednocześnie doznanie estetycznie. Dodatkowych wrażeń zapewnia również panorama Pragi, jak i same wody Wełtawy.
Praga muzeami stoi, tak więc wybrać się możemy na przykład do Muzeum Czekolady, Muzeum Czeskiej Muzyki, Muzeum Franza Kafki czy Bedricha Smetany. Wśród ciekawych ośrodków znajduje się również Muzeum Komunizmu, Muzeum Maszyn Erotycznych, Muzeum Piwowarstwa czy Muzeum Wolfganga Amadeusza Mozarta. By zobaczyć egzotycznie zwierzęta, można wybrać się do praskiego zoo, które jest jednym z najsłynniejszych i najlepszych na świecie, a aby odetchnąć od tłoku, należy skierować się na Wzgórze Wyszehradzkie. Tam znajdziemy warowne mury, cmentarz, na którym pochowanych jest wielu sławnych Czechów, i kościół św. Piotra i Pawła. Będziemy mogli też pospacerować parkiem ze wspaniałymi rzeźbami. Stamtąd też zobaczymy panoramę miasta.
Kolejnym miejscem, w którym z wysoka można zachwycić się Pragą, jest wzgórze na Petrinie. Dostać można się tam kolejką linową lub pieszo. Na szczycie znajdziemy wieżę widokową, nieco podobną do wieży Eiffla i będącą najwyższą wieżą widokową w kraju, a także Obserwatorium Astronomiczne i Mur Głodowy. Legenda głosi, że został on wybudowany przez cesarza Karola IV po to, by okoliczna biedota miała gdzie pracować, chociaż prawda jest nieco mniej altruistyczna – miała to być część planowanej przez niego rozbudowy dzielnicy.
Na zwiedzanie Pragi z pewnością nie wystarczy jeden dzień. To piękne miasto ma bardzo wiele do zaoferowania i z pewnością oczaruje każdego, kto chociaż raz je odwiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here