katar domowe sposoby
fot. pexels.com

Katar to niesamowicie nieprzyjemna dolegliwość, która jeśli jest leczona trwa siedem dni, a jeśli nie jest leczona, trwa wówczas tydzień – jak twierdzi stare porzekadło. Chcąc poradzić sobie z katarem szukamy odpowiednich sposobów, aby przynieść sobie ulgę w walce z zatkanym nosem. Jakie sposoby walki z katarem są najskuteczniejsze? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/skuteczne-sposoby-leczenia-kataru/

Katar

Inaczej nazywany ostrym nieżytem błony śluzowej nosa stanowi zakażenie górnych dróg oddechowych. Może być wywoływany w głównej mierze przez wirusy, ale również może występować w wyniku alergii lub ataku bakterii na górne drogi oddechowe. Katar wirusowy możemy złapać od kogokolwiek gdziekolwiek. Bardzo łatwo jest się nim zarazić.

Pojawienie się kataru oznacza wodnistą, surowiczą lub śluzową wydzielinę z nosa. Jest to reakcja obronna układu odpornościowego, gdyż nasz organizm samodzielnie chce się pozbyć niechcianych wirusów.

Objawy, które są najczęściej spotykane przy katarze, to kichanie, zatkany nos, złe samopoczucie, ból głowy, a także drapanie w gardle. Katar może być powodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych, do których należą infekcje rhinowirusowe, coronawirusy, a także adenowirusy.

Jak sobie z nim radzić?

Wśród domowych sposobów walki z katarem poleca się wzięcie gorącej kąpieli z dodatkami olejków – sosnowego, eukaliptusowego lub miętowego, a także wymoczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli, a następne natarcie ich maścią kamforową i założenie grubych skarpet.

Dodatkowo warto również zrobić sobie inhalacje z olejków aromatycznych lub z naparu rumianku – umożliwiają one odblokowanie zatkanego nosa, a także pozbycie się nagromadzonej wydzieliny.

Skrzydełka nosa powinno się smarować maścią witaminową, np.: maścią majerankową lub kremem ochronnych, który pozwoli nam na załagodzenie podrażnionej skóry. Przy katarze powinno się spożywać dużo płynów, które rozrzedzają wydzieliną i nos łatwiej się oczyszcza. Warto również jeść gorące, parujące potrawy oraz dodawać czosnek do nich, gdyż ma silne właściwości antybakteryjne.

Przeczytaj też: http://www.400miast.pl/mleko-acidofilne-co-to-jest/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here