Wakacje na Krecie.

Kreta – wyspa na Morzu Śródziemnym. Największa spośród tysięcy wysp należących do Grecji; zajmuje piąte miejsce na liście wszystkich wysp śródziemnomorskich.
Na przełomie kwietnia i maja na Krecie zakwitają niemal wszystkie rośliny. Wyspa wygląda jak wielki wielobarwny kobierzec, a powietrze nad nią odurza niezwykle silnym zapachem.
Latem i jesienią część wyspy wysycha. Krajobraz zmienia się, ale wyspa nie traci nic ze swojego uroku. Palące słońce dobrze służy gajom oliwnym. Znawcy przedmiotu twierdzą, że oliwa z Krety, szczególnie z regionu Sitia jest najlepszą oliwą na świecie. Decyduje o tym mała zawartość goryczy. Kreteńczycy produkują oliwę sposobami tradycyjnymi od pokoleń – niemal w każdym gospodarstwie są urządzenia do ręcznego tłoczenia. Zbierane ręcznie oliwki, w dzień pogodny w temperaturze powyżej 30 stopni, są tłoczone jeszcze tego samego dnia. Oliwa znajduje zastosowanie głównie w kuchni, ale też stanowi bardzo ważny składnik poszukiwany przez przemysł kosmetyczny. Warto przywieźć z Krety puszkę oliwy z napisem Sitia oraz kosmetyki wykonane z oliwy i roślin rosnących na wyspie.

Jeśli celem naszej podróży jest cała Kreta – zwiedzanie można zacząć od leżącej na północy stolicy. W Heraklionie znajduje się lotnisko oraz wiele ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Zabytki kultury antycznej, zaciszne uliczki z klimatycznymi kawiarenkami, portowe tawerny, luksusowe centra handlowe z butikami najbardziej znanych firm, piękne parki to tylko część stołecznych atrakcji. W Heraklionie koniecznie trzeba zobaczyć kolekcję wyrobów z okresu kultury minojskiej znajdującą się w Muzeum Archeologicznym. Oglądanie kunsztownych wyrobów ceramicznych czy złotniczych sprzed 4 tysięcy lat to wielkie przeżycie estetyczne i ważna lekcja historii sztuki.
Niedaleko centrum stolicy ulokowane jest Knossos. To ruiny pałacu z okresu minojskiego. Zachwycające żywymi kolorami freski, niezwykłe rozwiązania architektoniczne, przepych i rozmach budowli nie pozostają obojętnymi dla zwiedzających. Pałac w Knossos to obowiązkowy punkt na mapie kreteńskich atrakcji wartych obejrzenia.
Na zachód od Heraklionu wzdłuż wybrzeża morskiego znajdziemy liczne ośrodki oferujące turystom wypoczynek w setkach hoteli, pensjonatów, apartamentów. Zwiedzających na pewno zachwyci urokliwe miasto Chania. Można również pojechać nad morze i obserwować żółwie z gatunku karetta.
Na wschód od Heraklionu znajduje się Agios Nikolaos – luksusowy kurort nadmorski – tętniące życiem miasto, które nigdy nie zasypia. Dla spragnionych zabawy i miejskich atrakcji to najbardziej godny polecenia punkt programu.
Środkowa część wyspy, w większości górzysta i wyżynna, to świat niezwykłej przyrody. Turyści najczęściej za cel swojej podróży wybierają wąwóz Samaria. 16 -kilometrową dość trudną trasę pieszą pokonuje się w ciągu ok. 6 godzin. Spory wysiłek rekompensują jednak niezwykłe, niespotykane nigdzie formy skalne i piękne widoki.
Południe i wschód Krety są jeszcze stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów. Warto odbyć podróż wynajętym samochodem po małych górskich wioskach, zwiedzić położone na skałach samotnie i klasztory, zobaczyć plantacje drzew oliwnych, które mają nawet 500 lat.
Koniecznie trzeba spróbować specjałów miejscowej kuchni i wybornego wina produkowanego z dojrzałych, słodkich winogron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here