Warszawa w różnych odsłonach

Z czym kojarzy się nam Warszawa? Jednym z tragiczną historią, powstaniem. Innym z godnością stolicy i obecnością najważniejszych urzędów w państwie. Dla jeszcze innych to wielki rynek pracy, obecność oddziałów wielu znanych firm.
A Warszawa to coś więcej. Historia i teraźniejszość przeplatają się na każdym kroku. Ma coś każdemu do zaoferowania.

Przekonaj się sam, jaka jest Warszawa – zwiedzanie jej zaplanuj zgodnie ze swoją naturą. Interesujesz się nauką – zarezerwuj bilet do Centrum Nauki Kopernik. Interaktywne poznawanie zjawisk fizycznych i praw natury to świetna rozrywka dla całej rodziny. Gmach mieści też w sobie planetarium.
Interesujesz się etnologią i życiem na dalekich lądach? Wybierz się do Muzeum Etnograficznego, gdzie oprócz wystaw przybliżających obce kultury poznasz też zwyczaje i obrzędy, a także ludowe dzieła artystyczne naszych polskich grup etnicznych.

Bardzo przyjemna jest wędrówka po warszawskiej starówce. Od Placu de Gaulle`a przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście dochodzimy do Zamku Królewskiego. Po drodze mijamy wiele interesujących obiektów, jak Kościół Świętego Krzyża z wmurowanymi urnami z sercami Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta, liczne pałace- Branickich, Sanguszków, Opalińskiego, Pałac Prezydencki z pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego i kościół św Anny z tarasem widokowym na szczycie dzwonnicy.
Po starówce spacerować można godzinami. Wielość zabytkowych kościołów, nastrojowe zaułki, piękna brama Barbakanu, urokliwy Stary I Nowy Rynek -trudno sobie wyobrazić, że 70 lat temu były tu tylko zgliszcza.
Bo Warszawa to miasto szczególne, miasto zrównane przez Hitlera z ziemią i odbudowane z popiołów. O tej tragicznej przeszłości opowiadają dwa wyjątkowe muzea – Muzeum Powstania Warszawskiego, pokazujące nie tylko przebieg walk i bohaterstwo powstańców, ale też gehennę i pacyfikację ludności cywilnej i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin mieszczące się na terenie byłego getta. Oba obiekty są zachwycające pod względem przygotowania interaktywnych ekspozycji i bardzo trudne w odbiorze przez tragizm martyrologii. Zwiedzając piękne i nowoczesne miasto, jakim jest dziś Warszawa, trzeba pamiętać o tych, którzy przelali za nie krew.

Na prawym brzegu Wisły rozciąga się Praga ze starymi kamienicami, Ogrodem Zoologicznym i dzielnicą artystów Saską Kępą.. Znajdziemy tu specyficzny praski folklor, kapliczki na podwórkach, zakłady rzemieślnicze.

Warszawa to w końcu Pałac Kultury i Nauki, zabytek socjalistycznej przeszłości, z tarasem widokowym na 30 piętrze.

Bardzo dobra komunikacja- dwie linie metra, bogata sieć tramwajowa i autobusowa pozwalają na sprawne poruszanie się po mieście. Korki na miejskich ulicach są już przysłowiowe, dlatego podczas zwiedzania warto postawić na komunikację publiczną. w międzyczasie można sobie zaplanować krótkie odpoczynki w pięknych parkach- Łazienkowskim, Ujazdowskim czy Ogrodzie Saskim. Nie można też pominąć zespołu pałacowego z pięknymi ogrodami w dzielnicy Wilanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here