Twierdza Modlin - zwiedzanie

Chcesz odwiedzić naprawdę ciekawe miejsce w Polsce? Szukasz obiektu, który nie wyglądałby pięknie tylko i wyłącznie od zewnątrz, ale też zainteresowałby cię swoją historią i wnętrzem? Być może zaciekawisz się Twierdzą Modlin, która została umiejscowiona na Mazowszu, w okolicy dwóch rzek – Wisły i Narwii. Udając się w stronę Warszawy, kilkadziesiąt kilometrów przed samym miastem powinieneś zauważyć znaki drogowe kierujące cię do twierdzy. Koniecznie do niej skręć i nawet nadrób drogi, aby tylko zobaczyć ten zdecydowanie wartościowy obiekt. Mimo iż w całości nie jest on oddany do dyspozycji turystów, niektóre ze znajdujących się w nim miejsc zwiedzisz bez żadnych problemów i to wyłącznie za drobną opłatą. A jest co oglądać!

Twierdza Modlin – zwiedzanie
Masz zatem możliwość zwiedzenia wyłącznie kilku miejsc umieszczonych w samej twierdzy. Jeżeli nie masz ochoty na poruszanie się w grupie, zdecyduj się na zwiedzanie indywidualne. Możesz też dołączyć do jednej z grup zorganizowanych lub wcześniej zarezerwować sobie taką wycieczkę, aby pod okiem doświadczonego przewodnika oglądać wszystkie miejsca i zakamarki twierdzy. Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja. Zwiedzając jakikolwiek obiekt na własną rękę, nie jesteś w stanie poznać wszystkich najważniejszych, dotyczących go faktów. Sprawdzasz je wcześniej w Internecie i szukasz informacji na temat wybranego budynku, ale nie jesteś w stanie w pełni ich zweryfikować, przez co czasem możesz przez przypadek pozyskać niesprawdzoną i nie do końca zgodną z prawdą wiedzę. Dołączając do jednej z wycieczek, stajesz się częścią grupy. Nie musisz sam planować, do których miejsc się udasz – podążasz po prostu za swoim przewodnikiem, a on po kolei wszystko ci pokazuje. Nie myśl więc, że jesteś wszechwiedzący i czasem daj się poprowadzisz. Z grupą zorganizowaną na pewno znacznie lepiej poznasz całą Twierdzę Modlin.

Jeśli chodzi natomiast o to, które elementy twierdzy będziesz mógł zobaczyć, niestety wśród nich znajdziesz wyłącznie jeden fort – fort X w Henrysinie. Gdybyś chciał zajrzeć także do tych pozostałych, musiałbyś uzyskać zgodę zarządzającej nimi administracji. Teoretycznie nietrudno ją dostać, ale mało komu chce się o to walczyć. Być może jednak, jeśli skorzystasz z zaplanowanej wycieczki, nie będziesz musiał sam się o to starać i prosić, a i tak dasz sobie szansę na zobaczenie pozostałych frontów, które też są na pewno warte twojej uwagi. Na terenie twierdzy często odbywają się również ciekawe wydarzenia artystyczne. Chętni miłośnicy historii tego rejonu rekonstruują różne sytuacje, do których w dawnych czasach dochodziło na terenie tego obiektu. Sprawdź zatem koniecznie, kiedy dokładnie odbywają się te wszystkie wydarzenia, aby wziąć w nich udział i stanąć twarzą w twarz z historią tego miejsca. Znacznie lepiej zapamiętasz wszystkie fakty poprzez oglądanie historycznych scenek i rekonstrukcji różnych wydarzeń. Sucha wiedza jest bowiem ulotna i nawet ta odpowiednio przekazana błyskawicznie wypada z twojej pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here