Wenecja, wenecja

Wenecja – zwiedzanie to temat, który chyba będzie w stanie zainteresować sporo osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ to urokliwe miasto na wodzie nie ma sobie równych. Pod każdym względem jest wyjątkowe. Jeśli ktoś choć raz odwiedził Wenecję, wie, o czym mowa. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że ze względu na swoją architekturę oraz nietypowe położenie miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także chyba najpopularniejszy ośrodek turystyczny Włoch. Nawiasem mówiąc, turystyka właśnie stanowi podstawę gospodarki Wenecji i zarazem podstawę dochodów jej mieszkańców. Wspomnijmy tutaj chociaż słynnych gondolierów, bez których nie można byłoby się obejść w mieście.
Nim zaczniemy jednak ogarniać temat: Wenecja – zwiedzanie, pozyskajmy jeszcze nieco więcej informacji o tym miejscu. Otóż, to miasto, które położone jest na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. To miasto kanałów, dlatego też transport odbywa się tutaj przede wszystkim drogą wodną lub pieszo. Samochodami poruszać można się jedynie na obrzeżach Wenecji. Vaporetto, czyli tramwaj wodny to zdecydowanie najpopularniejszy środek lokomocji..
Patronem Wenecji jest święty Marek. W najbardziej znanej budowli weneckiej, czyli w bazylice jego imienia, złożone są relikwie świętego.
Inne ważne zabytki to m. in. pałac Dożów (Palazzo Ducale),most Westchnień (Ponte dei Sospiri), wieża zegarowa (Torre dell’Orologio),
most Rialto, Kanał Grande (Canale Grande), Santa Maria della Salute czy też Synagoga Hiszpańska. Jak widać, turyści maja tutaj co robić Jeśli ktoś chciałby rzeczywiście poznać miasto, powinien spędzić tutaj co najmniej kilka dni. Niewątpliwą atrakcją jest słynny już przecież
karnawał wenecki. Nieodłącznym elementem ubioru wszystkich bawiących się są maski. Zresztą można sobie taka pamiątkę zawsze przywieźć z pobytu w tym fantastycznym mieście. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w Wenecji odbywa się co roku festiwal filmowy, więc mogą tutaj zawitać i fani kina.
Wenecja – zwiedzanie to w zasadzie nie taka prosta sprawa. Dlaczego? Otóż, zawsze jest tutaj mnóstwo turystów. No, może w sezonie zimowym nieco tu luźniej, ale też nie każdy ma ochotę na zwiedzanie miasta w takich okolicznościach. Większość z nas woli jednak oddawać się wypoczynkowi wiosną czy latem.
Do Wenecji można dojechać własnym samochodem. Oczywiście pojazd trzeba zostawić na obrzeżach miasta, bo po prostu nie da się inaczej. Później można poruszać się jedynie na własnych nogach lub tramwajem wodnym, jeśli chcemy zapuścić się w bardziej odległe rejony. Wenecja zachwyci chyba każdego. Przemierzanie wąskich uliczek z ekskluzywnymi sklepikami, wypicie pysznej kawy w stylowej kawiarni, zjedzenie włoskiego cannoli to po prostu to, co trzeba zrobić w trakcie zwiedzania tego osobliwego miejsca.
Niepokojące jest to, że Wenecja tak naprawdę jest ustawicznie podtapiana. Budynki systematycznie ulegają niszczeniu, bo morze jednak robi swoje. No cóż, miejmy nadzieje, że człowiek uczyni wszystko, aby ocalić miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here