Westerplatte - bastion polskich bohaterów

Westerplatte jest miejscem o prawdziwie tragicznej historii, ale jest też bezwzględnym dowodem męstwa, niewiarygodnej odwagi i lojalności polskich żołnierzy, którzy przez cały tydzień bronili się przed przeważającymi siłami wroga i ani myśleli o poddaniu się, choć ich walka była skazana na porażkę. Obrona Westerplatte to de facto pierwsza właściwa bitwa II wojny światowej, co tylko nadaje prestiżu i skali całemu starciu i sprawia, że jest to miejsce, które każdy miłośnik historii jak najbardziej powinien odwiedzić.

Westerplatte – zwiedzanie tego legendarnego już wręcz półwyspu najlepiej byłoby rozpocząć od wzięcia udziału w specjalnej ścieżce edukacyjnej, która według zamierzeń ma dać turystom szansę zapoznania się z architekturą i topografią terenu. Jej punktem startowym jest replika bramy kolejowej, która osiemdziesiąt lat temu stanowiła wjazd na teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Ścieżka biegnie w dalszym ciągu przez nadmorski lat, w którym można spostrzec fragmenty fundamentów i innych ruin, ale trzeba być przy tym bardzo uważnym, bo matka natura nieubłaganie upomina się o swoje i stopniowo pokrywa to miejsce warstwą roślinności. Można przy tej okazji wysunąć wniosek, że władze tej placówki nie dbają o powierzone im miejsce w takim stopniu, w jakim mogliby – mowa tutaj nie tylko o zakrytych ruinach, ale także o zupełnym nieprzystosowaniu miejsca dla potrzeb osób niepełnosprawnych, które będą miały bardzo trudne zadanie, jeśli zechciałyby pozwiedzać sobie to fascynujące miejsce.

W drodze ścieżką możemy natknąć się na kilka większych ruin, spośród których najciekawszy jest idealnie wręcz zachowany schron. Największą gratką wydaje się jednak Wartownia numer 1, a to z uwagi na fakt, że pomieszczenie zostało zaaranżowane na swoiste, malutkie muzeum, w którym możemy zobaczyć mundur majora Sucharskiego, a także niemal pełny arsenał broni wykorzystywanej przez polskich żołnierzy podczas obrony placówki w roku 1939. Po wyjściu z Wartowni warto jeszcze pokusić się o zajrzenie do ruin koszar, które są całkiem dobrze widoczne i zachowane.

Ścieżka edukacyjna dla turystów kończy się w miejscu bardzo symbolicznym i skłaniającym do zadumy – na kopcu z pomnikiem, postawionym ku czci bohaterom, którzy bez chwili zawahania zdecydowali się oddać życie za ojczyznę i ani myśleli o oddaniu choć metra kwadratowego polskiej ziemi w ręce najeźdźcy.

Westerplatte jest miejscem dostosowanym turystycznie pod wieloma względami – na jego terenie znajdziemy wygodne, płatne parkingi, bezproblemowo zaopatrzymy się w zestaw pamiątek w odpowiednich sklepach, żadnym problemem nie będzie też odnalezienie toalety oraz punktu gastronomicznego.

Westerplatte jest wyjątkowym miejscem dla polskiej historii i warto jest się nim zainteresować, tym bardziej że tragiczne wydarzenia, które miały tam miejsce, nie były wcale tak dawno temu – nie minęło od nich nawet sto lat. Miejsce to zdecydowanie mogłoby błyszczeć bardziej jako rodzaj atrakcji, ale nawet teraz nie sposób będzie nie uchwycić niezwykłej magii tego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here