Westerplatte jest miejscem o prawdziwie tragicznej historii, ale jest też bezwzględnym dowodem męstwa, niewiarygodnej odwagi i lojalności polskich żołnierzy, którzy przez cały tydzień bronili się przed przeważającymi siłami wroga i ani myśleli o poddaniu się, choć ich walka była skazana na porażkę. Obrona Westerplatte to de facto pierwsza właściwa bitwa II wojny światowej, co tylko nadaje prestiżu i skali całemu starciu i sprawia, że jest to miejsce, które każdy miłośnik historii jak najbardziej powinien odwiedzić.
Westerplatte – zwiedzanie tego legendarnego już wręcz półwyspu najlepiej byłoby rozpocząć od wzięcia udziału w specjalnej ścieżce edukacyjnej, która według zamierzeń ma dać turystom szansę zapoznania się z architekturą i topografią terenu. Jej punktem startowym jest replika bramy kolejowej, która osiemdziesiąt lat temu stanowiła wjazd na teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Ścieżka biegnie w dalszym ciągu przez nadmorski lat, w którym można spostrzec fragmenty fundamentów i innych ruin, ale trzeba być przy tym bardzo uważnym, bo matka natura nieubłaganie upomina się o swoje i stopniowo pokrywa to miejsce warstwą roślinności. Można przy tej okazji wysunąć wniosek, że władze tej placówki nie dbają o powierzone im miejsce w takim stopniu, w jakim mogliby – mowa tutaj nie tylko o zakrytych ruinach, ale także o zupełnym nieprzystosowaniu miejsca dla potrzeb osób niepełnosprawnych, które będą miały bardzo trudne zadanie, jeśli zechciałyby pozwiedzać sobie to fascynujące miejsce.
W drodze ścieżką możemy natknąć się na kilka większych ruin, spośród których najciekawszy jest idealnie wręcz zachowany schron. Największą gratką wydaje się jednak Wartownia numer 1, a to z uwagi na fakt, że pomieszczenie zostało zaaranżowane na swoiste, malutkie muzeum, w którym możemy zobaczyć mundur majora Sucharskiego, a także niemal pełny arsenał broni wykorzystywanej przez polskich żołnierzy podczas obrony placówki w roku 1939. Po wyjściu z Wartowni warto jeszcze pokusić się o zajrzenie do ruin koszar, które są całkiem dobrze widoczne i zachowane.
Ścieżka edukacyjna dla turystów kończy się w miejscu bardzo symbolicznym i skłaniającym do zadumy – na kopcu z pomnikiem, postawionym ku czci bohaterom, którzy bez chwili zawahania zdecydowali się oddać życie za ojczyznę i ani myśleli o oddaniu choć metra kwadratowego polskiej ziemi w ręce najeźdźcy.
Westerplatte jest miejscem dostosowanym turystycznie pod wieloma względami – na jego terenie znajdziemy wygodne, płatne parkingi, bezproblemowo zaopatrzymy się w zestaw pamiątek w odpowiednich sklepach, żadnym problemem nie będzie też odnalezienie toalety oraz punktu gastronomicznego.
Westerplatte jest wyjątkowym miejscem dla polskiej historii i warto jest się nim zainteresować, tym bardziej że tragiczne wydarzenia, które miały tam miejsce, nie były wcale tak dawno temu – nie minęło od nich nawet sto lat. Miejsce to zdecydowanie mogłoby błyszczeć bardziej jako rodzaj atrakcji, ale nawet teraz nie sposób będzie nie uchwycić niezwykłej magii tego miejsca.