Z wizytą w parlamencie

Wycieczki do Warszawy to najczęściej zorganizowane wyjazdy dla grup szkolnych, studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, firm. To największe miasto w Polsce odwiedza co rok prawie 20 milionów turystów, z czego połowa to przybysze z zagranicy.
Goście zagraniczni zwiedzają przede wszystkim Stare Miasto, Zamek Królewski, Wilanów, liczne warszawskie muzea i bogate galerie sztuki. Żelaznymi punktami wycieczek są zabytkowe kościoły i katedry, pomniki wielkich Polaków, Centrum Nauki Kopernik, Pałac Kultury i Nauki.
Dla zwiedzających Warszawę rodaków ciekawą propozycją będzie z całą pewnością zwiedzanie sejmu. Zabytkowe budynki, w których swoją siedzibę mają Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej znajdują się przy ulicy Wiejskiej, opodal Traktu Królewskiego, blisko Łazienek Królewskich, które warto odwiedzić po wizycie w sejmie.
Indywidualne zwiedzanie sejmu możliwe jest tylko podczas dni otwartych, a te zdarzają się kilka razy w roku. Wycieczkowe grupy zorganizowane liczące nie więcej niż 50 osób mogą skorzystać z możliwości zwiedzenia siedziby parlamentu z przewodnikiem.
Ze względu na specyfikę funkcji, które pełni parlament nie wpuszcza się do niego w czasie pracy wycieczek z dziećmi ze szkół podstawowych. Te grupy mogą wejść do sejmu wyłącznie podczas wakacji parlamentarnych, czyli czasu w którym nie odbywają się posiedzenia sejmowe i nie pracują sejmowe komisje.
Najpierw trzeba zarezerwować termin zwiedzania. Robi się to poprzez wypełnienie specjalnych formularzy i wysłanie ich za pomocą sieci Internet. Podane na listach nazwiska osób są weryfikowane – sejm jest ze względów oczywistych budynkiem podlegającym szczególnej ochronie służb dbających o bezpieczeństwo państwa.
W dniu zwiedzania należy się zgłosić co najmniej 20 minut przed ustaloną godziną. Grupy spóźnione tracą możliwość wejścia do parlamentu. Każda grupa ma przydzielonego opiekuna – przewodnika, który oprowadza wycieczkę po sejmie. Przewodnik pokazuje ciekawe miejsca, opowiada historię budynku, przeprowadza coś w rodzaju lekcji wychowania obywatelskiego na temat polskiego parlamentaryzmu.
W dniu obrad sejmowych, o ile nie są one utajnione, można wejść na galerię sali obrad i kilka minut przysłuchiwać się wystąpieniom sejmowym. W dniach wolnych od obrad można zwiedzać całą salę plenarną.
Czasem można podczas zwiedzania spotkać znanych polityków czy dziennikarzy. Ze względów bezpieczeństwa bezpośredni kontakt z najważniejszymi osobami w państwie nie jest jednak zazwyczaj łatwy, a najczęściej niemożliwy.
W niektórych miejscach w budynku sejmu są zakazy używania telefonów i fotografowania. Trzeba stosować się do tych ograniczeń bezwzględnie, w przeciwnym razie grupa może zostać z parlamentu wyproszona.
Przygotowując grupę turystyczną do zwiedzania siedziby parlamentu należy uprzedzić o konieczności właściwego, godnego zachowania się w sejmie oraz ubrania się w strój odpowiedni dla tego miejsca.
Każda grupa szkolna otrzymuje od kancelarii sejmu komplet materiałów edukacyjnych, które można wykorzystać na lekcjach w szkole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here