Rzymskie wakacje

Rzym jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych dziś miast w Europie. O jego długiej historii nie trzeba chyba mówić nikomu. Dzięki połączeniu wielu kultur z całego świata, które spotykają się tutaj, Rzym posiada właściwie wszystko. Będąc tu, możemy spacerować brukowaną uliczką, w ręku trzymając lody, spędzić trochę czasu obserwując ludzi na Schodach Hiszpańskich i podziwiać wspaniałą architekturę miasta. Rzym jest także rajem dla smakoszy: zasmakować tu możemy dań kuchni światowej i, oczywiście, włoskiej oraz zamówić po prostu pizzę na wynos. Co warto wiedzieć o Wiecznym Mieście zanim, rozpoczniemy zwiedzanie Rzymu?
Jest to ogromne miasto z doskonałym systemem komunikacyjnym i przyjaznymi mieszkańcami. Dobrze jest znać kilka kluczowych zwrotów w języku włoskim, ale znajdziemy tu też wielu ludzi mówiących po angielsku, gdybyśmy potrzebowali pomocy.
Rzym charakteryzuje się umiarkowanym klimatem i ciepłą pogodą. Możemy spodziewać się tu znacznie większej ilości opadów w okresie zimowym oraz upałów i słońca w lecie. Najlepszy czas na podróże do Włoch, a więc także do Rzymu, to miesiące od kwietnia do czerwca bądź od końca września do listopada. Wówczas temperatury są zazwyczaj łagodne, a tłumy turystów obecne w mieście jeszcze niedawno – znikają.
Prowadzenie własnego samochodu w Rzymie nie jest wskazane, ponieważ ruch na ulicach jest chaotyczny, a o kierowcach często słyszy się, że są szaleni i nie przestrzegają żadnych zasad na drodze. Taksówki są znacznie lepszym wariantem, ale musimy liczyć się z tym, że są też droższą opcją przemieszczania się po mieście.
Ale co właściwie warto zobaczyć, kiedy znajdujemy się już we włoskiej stolicy?
Zdecydowanie powinniśmy odwiedzić Watykan. Jest on ściśle związany z Rzymem. W Muzeach Watykańskich chłonąć będziemy mogli bogactwo sztuki i historii. Warto zdecydować się na zwiedzanie dość wcześnie rano, aby zdążyć nim pojawią się tam tłumy.
Jeśli natomiast w Rzymie jesteśmy jedynie przejazdem i mamy zaledwie kilka godzin na choćby minimalne zapoznanie się z miastem, koniecznie powinniśmy odwiedzić Panteon. Jest to jedyna starożytna rzymska świątynia, która przetrwała do czasów współczesnych praktycznie nietknięta. Bez wątpienia warto ją zobaczyć na własne oczy.
Co jeszcze powinniśmy koniecznie zrobić, będąc w Rzymie? Wrzucić monetę do kultowej Fontanny Di Trevi! Legenda głosi, że jeżeli to zrobimy, pewnego dnia wrócimy jeszcze do Rzymu. Fontanna została zaprojektowana przez Nicolę Salviego w 1732 roku i przedstawia morskiego boga Oceanusa, wraz z konikami morskimi. Ta wyjątkowa fontanna pojawiła się w pamiętnym filmie „La Dolce Vita” Felliniego i nadal cieszy się niesamowitą popularnością wśród turystów, którzy wręcz pielgrzymują, aby ją podziwiać.
Nie zapomnijmy również o słynnych Schodach Hiszpańskich, tętniących życiem 135 stopniach, które zostały rozsławione przez film z 1953 r. „Rzymskie wakacje” z Audrey Hepburn w roli głównej. Są one świetnym miejscem do obserwowania ludzi.
Na naszej liście zdecydowanie powinny znaleźć się też Forum Romanum i kultowe Koloseum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here