Zahaczając o Toruń

Po wybudowaniu autostrady A1 podróż z Warszawy do Gdańska skróciła się do trzech godzin. Jeżeli czas nas nie nagli, możemy ją sobie urozmaicić poznaniem miejsc położonych wzdłuż naszej trasy. Tym bardziej, ze są wśród nich te naprawdę warte uwagi. Szczególnie warto zajrzeć do Torunia, Chełmna i Radzynia Chełmińskiego.
Planując przerwę w podróży, dobrze jest się wcześniej przygotować, by nie tracić czasu na błądzenie, a jednocześnie nie pominąć najbardziej dla nas atrakcyjnych miejsc. Przemyślmy, gdzie zaparkujemy samochód, gdzie spróbujemy miejscowych przysmaków i co zwiedzać w Toruniu, by nie zmęczyć się i nie znużyć, a miło spędzić czas.
Stawiając na lekkie doznania i mało chodzenia możemy zrobić sobie kinowy spacer. Na staromiejskim rynku znajdziemy bar „Miś”, którego wyposażenie i kukła stojąca w witrynie słusznie kojarzą nam się z filmem Stanisława Barei. Przy ulicy Strumykowej 2 mamy klimat z kultowej serii „Przyjaciół” w kawiarence Central Coffee Perks. Wyposażenie jest identyczne jak w serialu, a kawy mają nazwy pochodzące od imion głównych bohaterów. Przed Cinema City zobaczymy pomnik naturalnej wielkości bohaterów filmu „Sami swoi”, czyli pary Kargula i Pawlaka. Z kolei przy Bulwarze Filadelfijskim możemy znaleźć statek, który zagrał w filmie „Rejs” Piwkowskiego.

Inny wariant to spacer śladami Mikołaja Kopernika, który w Toruniu się urodził. W pięknie odnowionych kamienicach mieści się interaktywne muzeum poświęcone życiu wielkiego astronoma i jego rodziny, ale tez po prostu dom mieszczański epoki. Niedaleko możemy odwiedzić Planetarium i obejrzeć jeden z gwiezdnych seansów.

Stawiając na zabytki, trzeba koniecznie odwiedzić dwie ogromne gotyckie świątynie – kościół św. Jakuba i Katedrę św. Jana. W tej drugiej możemy podziwiać piękne średniowieczne polichromie i liczne sakralne rzeźby. Grube mury świątyni gwarantują przyjemny chłód nawet podczas bardzo upalnego letniego dnia. W Ratuszu znajdującym się na Rynku Nowego Miasta znajdziemy ciekawe zbiory sztuki, a z wieży ratuszowej możemy podziwiać piękną panoramę miasta z leniwie przecinającą je Wisłą.

Bardzo ciekawe jest Muzeum Podróżników im. Tony Halika. Ten bardzo znany na świecie podróżnik także urodził się w Toruniu. W muzeum zobaczymy liczne przedmioty osobiste należące do niego, ale też zbiory etnograficzne przywiezione przez twórcę „Pieprzu i Wanilii” z całego świata. Na szczególną uwagę zasługują rytualne maski z Gabonu, tkaniny z Gwatemali i przepiękna biżuteria etniczna. Muzeum mieści się na Starówce przy ul. Franciszkańskiej 11.

Można też po prostu powłóczyć się przepięknymi toruńskimi uliczkami, pełnymi bogato zdobionych kamienic.Jeśli trafimy na barokową Kamienicę pod Gwiazdą, warto zajrzeć do środka, by zobaczyć patrycjuszowskie wnętrza. Możemy powędrować aż do Zamku Krzyżackiego, z którego do naszych czasów przetrwały tylko ruiny.
Blisko Rynku Starego Miasta zobaczymy Krzywą Wieżę.

Kończąc przechadzkę po Toruniu, koniecznie zaopatrzmy się w przepyszne pierniki. Nie mają sobie równych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here