Zamek Książ - na tropie tajemnic

Wśród krajowych atrakcji turystycznych szczególną popularnością cieszą się zamki. Jest ich w Polsce wiele, a największą ich liczbą szczyci się Dolny Śląsk oraz Jura Krakowsko-Częstochowska. Niektóre zamki są swoistymi symbolami naszego dziedzictwa – dotyczy to Wawelu, Malborka. Inne są po prostu świetnym miejscem na wycieczkę, umożliwiającą przeżycie czegoś niezwykłego. Do takich obiektów z pewnością możemy zaliczyć położony na Dolnym Śląsku Zamek Książ – zwiedzanie tej budowli dostarczy nam niezwykłych wrażeń.

Książ jest trzecim największym zamkiem na terenie Polski. Znajduje się on w Wałbrzychu na obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zamek został zbudowany pod koniec XIII wieku, a od XVI do XX wieku był własnością rodziny Hochbergów. Historia obiektu jest burzliwa – zamek kilkakrotnie częściowo niszczono, a następnie odbudowywano i przebudowywano. W efekcie powstał niezwykły i potężny zespół rezydencjalny, który oczarowuje każdego turystę. Do niewątpliwych walorów Książa można zaliczyć jego malownicze położenie wśród zielonych wzgórz nad rzeką Pełcznicą, zewnętrzne tarasy, na których kwitną różnokolorowe kwiaty, tajemnicze podziemne tunele wydrążone podczas II wojny światowej oraz przepiękną Salę Maksymiliana – największą w zamku. Nieopodal zamku znajduje się również zabytkowa palmiarnia z licznymi egzotycznymi gatunkami roślin. Książ owiany jest też swoistą mgiełką tajemnicy, ze względu na domniemany złoty pociąg, który miał być zakopany pod ziemią w pobliżu zamku oraz znajdujący się niewiele dalej zagadkowy kompleks „Riese”, wydrążony przez hitlerowców pod ziemią w nieznanym celu. Wszystkie te atrakcje przyciągają jak magnes do Wałbrzycha tysiące turystów.

Dojazd do zamku Książ nie nastręcza wielkich trudności. Obiekt położony jest w pobliżu drogi krajowej nr 35 z Wrocławia, a duże tablice informują o miejscu, w którym trzeba skręcić. Turyści niezmotoryzowani powinni przyjechać z Wrocławia do Wałbrzycha pociągiem, a pod sam zamek dojadą autobusem miejskim. Książ oferuje zróżnicowane możliwości zwiedzania. Zamek można obejrzeć z przewodnikiem (również obcojęzycznym) lub indywidualnie. Możliwe jest wykupienie biletów łączonych, które (w zależności od wersji) obejmują również tarasy, podziemia, palmiarnię, stadninę ogierów czy wieżę widokową. Zwiedzenie wszystkich atrakcji może zająć cały dzień. W pobliżu zamku znajdują się hotele, dzięki którym można zaplanować dłuższy pobyt w Wałbrzychu, który pozwoli na zwiedzenie wszystkich pobliskich atrakcji (w tym również Starej Kopalni, Muzeum Porcelany, a także zorganizowanie wycieczki górskiej np. do Andrzejówki). Przy Książu jest również kilka restauracji – turyści nie muszą zatem koniecznie zabierać ze sobą własnego prowiantu.

Zamek Książ uzyskał tytuł jednego z „7 cudów Polski” na 100-lecie Niepodległości Polski. Wyróżnienie to świadczy o niezwykłym znaczeniu tego zamku oraz jego popularności. Zwiedzanie Książa można polecić każdemu – od dzieci aż po emerytów. Każdy powinien wrócić z takiej wycieczki usatysfakcjonowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here