Zwiedzanie Bolonii

Bolonia nie jest głównym kierunkiem wakacyjnym obieranym przez ludzi wyjeżdżających do Włoch. Większość turystów nawet nie bierze pod uwagę zwiedzenia tego miasta, ponieważ są zajęci o wiele bardziej popularnymi Rzymem, Florencją czy Wenecją. A szkoda.
Bolonia to miasto idealne dla miłośników jedzenia. Jest to największe miasto w regionie Emilia – Romania, jeden z najbardziej płodnych regionów żywnościowych na świecie, wytwarzający produkty takie jak: Parmigiano – Reggiano, prosciutto czy ocet balsamiczny. Bolonia jest także miastem uniwersyteckim. Nigdzie indziej jak właśnie tutaj znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet. Sama Bolonia uważana jest natomiast za jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. Jeśli więc już sam opis tego miasta nas zafascynował i chodzi nam po głowie jako cel naszej następnej podróży właśnie Bolonia – zwiedzanie czego powinno znaleźć się na naszej liście?
Dziś to miasto tryska energią w dzień i zaskakuje bogatym życiem nocnym typowego uniwersyteckiego miasta. Przy tym Bolonia wciąż pozostaje stosunkowo tania. A ponieważ nie zajmuje topowych miejsc w rankingach najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech, z pewnością nie spotkamy tutaj dzikich tłumów.
Bolonia położona jest mniej niż trzy godziny drogi od Rzymu i tylko pół godziny drogi od Florencji. Czy to nie brzmi zachęcająco? Miasto obsługuje również międzynarodowe lotnisko i istnieje wiele połączeń do Bolonii z wielu dużych aglomeracji europejskich.
Bolonia słynie ze swoich czerwonych terakotowych dachów. To średniowieczne miasto, więc znajdziemy tu piękne katedry i zabytkowe budynki. Równocześnie jest to postępowe miasto, w którym nie brakuje kultury i eksponatów sztuki współczesnej.
Wieża Asinelli to największa wieża w mieście. Jeśli wejdziemy na jej szczyt, będzie się przed nami rozpościerał wspaniały widok. Wieża ta jest lekko pochylona i jest wyższa od samej Krzywej Wieży w Pizie, a pokonać musimy 498 stopni, aby dostać się na jej szczyt.
Piazza Maggiore to natomiast główny plac w mieście. Aby nań się dostać, powinniśmy wybrać się na główną ulicę Bolonii – Via dell’Indipendenza. Stamtąd dotrzemy do słynnej Fontanny Neptuna na Piazza Nettuno. Piazza Maggiore jest także miejscem w którym odnajdziemy Bazylikę San Petronio. Jest ona dość dziwnie wyglądającym kościołem, ponieważ na dole zbudowana jest z różowego marmuru, ale góra jest już wykonana z cegły. Choć nie jest to najpiękniejszy kościół na świecie, jest na pewno jednym z ciekawszych i warto zobaczyć go na własne oczy.
Będąc w Bolonii, wręcz nie wolno nam zapomnieć o skosztowaniu specjałów tamtejszej kuchni! Mortadella to jedna z pierwsza z rzeczy, których absolutnie powinniśmy zasmakować. Jest to włoska kiełbasa przygotowywana z mielonej wieprzowiny i tłuszczu wieprzowego. Jej smak stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy i niepowtarzalny dzięki lampce prosecco. Później spróbujmy również pizzy! W Bolonii znajdziemy pizzę neapolitańską, więc pomyślmy o jej spróbowaniu. To doprawdy idealna przekąska w podróży!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here