Co zobaczyć w Gdańsku?

Każde polskie miasto kryje w sobie takie miejsca, które koniecznie musi zobaczyć każdy udający się do niego turysta. Nie brak ich również w Gdańsku. Mimo iż nawet tydzień spędzony w turyście nie pozwoliłby nikomu na odkrycie wszystkich jego wartościowych miejsc, skupiając się na tych naprawdę najważniejszych, można je zwiedzić w przeciągu zaledwie paru dni. A turyści, którzy doskonale znają już to miasto, zawsze mogą zdecydować się na nieco bardziej nietypowe zwiedzanie Gdańska. W tym mieście raczej nie da się nudzić!

Mimo iż Gdańsk nawet podczas zwykłego zwiedzania potrafi zachwycić niejedną osobę rozległymi i niesamowitymi krajobrazami, widziany z lotu ptaka robi dosłownie piorunujące wrażenie. Całe szczęście aby móc go podziwiać z takiej lokalizacji nie trzeba wcale wsiadać na podkład samolotu. Nie trzeba też spadać ze spadochronem, pokonując własny lęk wysokości. Wystarczy przygotować się na lekki wysiłek fizyczny i zdecydować się na wejście na Górę Gradową. Nie jest ona zresztą wysoka, dlatego nawet miłośnik leżenia na kanapie spokojnie sobie z nią poradzi. A ta niewielka porcja wysiłku każdemu się opłaci! Ze szczytu samej góry rozlega się bowiem fantastyczna panorama ogromnej części miasta. To właśnie ona niejednokrotnie prezentowana jest na zdjęciach. Na Górę Gradową często udają się pary młode, które wykonują sobie na niej niezwykłe fotografie ślubne. Okolica jest po prostu przepiękna! Na pewno warto zrobić sobie na jej tle przynajmniej kilka zwykłych zdjęć, aby zabrać do domu cudowną pamiątkę z podróży.

Większe polskie miasta zazwyczaj słyną ze swoich atrakcyjnych rynków czy historycznych ratuszy. Na próżno ich jednak szukać w samym Gdańsku. Co ciekawe to miasto nie posiada ani swojego rynku, ani nawet starówki. Oczywiście dawniej one istniały, jednak na przestrzeni lat władze miasta zdecydowały się na ich przerobienie i kompletną modernizację, dlatego dziś większą ich część pochłania po prostu Główne Miasto. Na szczęście pewne ważne dla historii naszego kraju tereny wciąż nie zostały zmienione. Dziś kryją się one głównie na Starym Mieście, do którego bez trudu można się dostać z samego dworca PKP, przyjeżdżając do Gdańska Pociągiem. A to właśnie Stare Miasto kryje w sobie mało znany i nie do końca niestety popularny ratusz, nazwany Ratuszem Starego Miasta. Dochodząc do niego, turysta natyka się na imponujący pomnik Jana Heweliusza, który przyczynił się do rozwoju wielu branż zawodowych w tym mieście.

Turyści, którzy decydują się na zwiedzanie Gdańska, zazwyczaj myślą, że w wolnym czasie, gdy tylko będą chcieli trochę odpocząć, udadzą się od razu nad morze i wypoczną na piaszczystej plaży. Należy jednak to sobie jasno powiedzieć – Gdańsk nie ma niestety dostępu do Bałtyku. Myśląc o spędzeniu wakacji nad polskim morzem, trzeba udać się nieco dalej. Sam Gdańsk jest jednak na tyle wartościowym dla naszego kraju miastem, iż zwiedzając jego różne tereny, można częściowo odkrywać historię naszej ojczyzny. A powinno być to ważne dla każdego prawdziwego Polaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here