Co zwiedzać we Wrocławiu?

Wrocław to czwarte co do wielkości polskie miasto, którego liczba mieszkańców przekracza 600 tysięcy mieszkańców. Jest to silnie rozwijająca się stolica Dolnego Śląska, w której cały czas mają miejsce nowe inwestycje i powiększana jest oferta dla turystów. Wiele osób jadących na wycieczkę w te rejony zastanawia się co zwiedzać we Wrocławiu.

Zwyczajowo turyści swoje pierwsze kroki oddają w kierunku Starego Miasta i znajdujące się w jego centrum Rynku wraz z stojącym w centralnej części pięknym Ratuszem. Przez wielu postronnych obserwatorów Rynek ten należy do najpiękniejszych w całej Polsce, a zdecydowanie jest jednym z największych. Często odbywają się tam rozmaitego rodzaju wydarzenia kulturalne, a cudownie zdobiony detalami ratusz przyciąga wzrok i zachwyca. Również piętrzące się wokoło kamieniczki nie odbiegające od wyglądu, jaki prezentowały setki lat temu robią wrażenie i dają poczucie kompozycyjnego ładu. Rynek przechodzi w jednej z pierzei w Plac Solny, który jest niejako jego przedłużeniem. W tych miejscach w średniowieczu i nowożytności kwitł handel i życie miasta, które było stolicą Śląska, czyli jednej z najbardziej zurbanizowanej dzielnicy do XIV wieku Polski, później Czech, a w końcu Niemiec. Ludność Wrocławia przed II wojną światową była praktycznie całkowicie niemiecka. Mieszkańcy musieli więc opuścić swoje domy, kiedy na teren Dolnego Śląska w 1945 roku wdarła się Armia Czerwona i przyłączyła obszar ten do Polski. W zamian zabrała sobie Lwów, skąd tysiące osób wyemigrowało właśnie do Wrocławia, gdzie nagle znalazło się dla nich bardzo wiele miejsca. Półmilionowe miasto prawie całkowicie opustoszało, a jego zdobywanie w 1945 roku spowodowało potężne zniszczenia, jeszcze większe niż te warszawskie. Niestety jednak, Wrocław dopiero co odzyskany przez Polaków nie cieszył się takimi względami jak stolica – priorytetem było zbudowanie jak najszybciej wielkiej ilości mieszkań, a nie dbanie o estetykę. Z tego powodu Starówka wrocławska jest mała, a przy gotyckich budowlach znajdziemy komunistyczne bloki z wielkiej płyty. Tego typu żywe pomniki historii warto zauważać podczas zwiedzania.

Poza Starówką we Wrocławiu warto zwiedzić kościelne centrum, czyli Ostrów Tumski. Znajduje się tam katedra w stylu gotyckim, która przez wiele lat była najważniejszym miejscem modlitwy książąt wrocławskich i tutejszych biskupów. Biskupstwo we Wrocławiu zostało utworzone bardzo wcześnie – w roku 1000, a administracyjnie zwierzchność nad nim pełniło arcybiskupstwo gnieźnieńskie, nawet w okresie, kiedy Wrocław nie był już pod polityczną jurysdykcją polską. Ostrów Tumski ma więc już tysiącletnią historię i jest jednym z najważniejszych miejsc dla narodu polskiego.

Warto również zwrócić uwagę na wschód miasta – słynne, największe w Polsce zoo, które z pewnością zadowoli wszystkich milusińskich, ale także starszych koneserów turystyki. W jego bliskim sąsiedztwie stoi natomiast Hala Ludowa, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako modelowy przykład modernizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here