Dawniej, gdy chcieliśmy zobaczyć coś nowego, udawaliśmy się po prostu do jednego z muzeów czy popularnych zabytków. Nikt z nas nie myślał o schodzeniu pod ziemię i przypatrywaniu się znajdującym się tam komnatom, wyrobiskom i kopalniom. Czasy się jednak zmieniają, a zwykłe zwiedzanie nam wszystkim zaczęło się po prostu nudzić. No bo ile można oglądać te wszystkie pałace i zamki, które niemalże zawsze wyglądają dokładnie tak samo? Ile możemy wyjeżdżać w góry, które są oczywiście zachwycające, ale nie zapewniają nam bardziej ekstremalnych wrażeń? Obecnie wszyscy prowadzimy w miarę spokojny i umiarkowany tryb życia. Pracujemy, chodzimy do szkół, spotykamy się ze znajomymi i przyjaciółmi. Nieraz zmagamy się z nudą i monotonią dnia codziennego, pragnąc przynajmniej raz na jakiś czas przeżyć coś nowego i zaskakującego. A taką możliwość dają nam kopalnie do zwiedzania. W samej Polsce jest ich całkiem sporo, więc jeśli tylko zaczniemy ich szukać, bez trudu przygotujemy sobie plany na następne wycieczki.
Na samym początku, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy przyjemności zwiedzić żadnej kopalni, możemy udać się do Zabrza. To tutaj mieści się bowiem Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO, jeden z najsłynniejszych polskich obiektów poprzemysłowych. Decydując się na jej zwiedzenie, będziemy mogli dostać się najpierw na poziom 170 metrów, później na poziom 320 metrów. Druga trasa dostępna jest dla osób w wieku powyżej siedmiu lat, więc jeśli mieliśmy w planach zwiedzić ją z małymi dziećmi, musimy niestety zmienić swoje zamiary. W samej kopalni zapoznamy się natomiast z ogólną historią tego miejsca. Zobaczymy, jak wyglądały prace polegające na wydobywaniu węgla kamiennego i w jaki sposób przeprowadzało się je w dawnych czasach, gdy ludzie nie dysponowali jeszcze tak nowoczesnymi urządzeniami i maszynami. Z pomocą specjalnej windy dostaniemy się jeszcze niżej, aby odkryć kulturę całego Śląska. Wizyta w tej kopalni na pewno będzie bardzo udana, zwłaszcza jeśli odbędziemy ją w gronie najbliższych nam osób!
Idąc nieco dalej i szukając kolejnych ciekawych kopalni, możemy udać się prosto do Wieliczki. Na pewno słyszeliśmy już kiedyś o Kopalni Soli w Wieliczce. Bardzo szybko dostaniemy się do niej z samego Krakowa, gdyż jest ona oddalona od niego wyłącznie o trzynaście kilometrów. Już pod koniec dwudziestego wieku Kopalnia Soli w Wieliczce trafiła na listę UNESCO, skupiającą w sobie najbardziej wartościowe zabytki i obiekty historyczne z całego świata. To także najstarszy tego typu obiekt solny znajdujący się na terenie Polski. Zachodząc do niego, możemy zachwycić się przede wszystkim jego pięknem. Gigantyczne komnaty, których ściany pokrywają warstwy soli, zdobione są licznymi posągami i rzeźbami. Z sufitów zwisają bogate żyrandole, których na próżno szukać dziś nawet w najsłynniejszych pałacach. Kopalnię Soli w Wieliczce możemy zwiedzić w ramach wycieczki indywidualnej, dlatego nie musimy dołączać tutaj do żadnej grupy. Na własne oczy zobaczmy zatem, co takiego zachwyca w niej innych turystów.