Zakopane magiczne

Zakopane jest największym miastem w okolicach Tatr i jednocześnie najwyżej położonym miastem w Polsce. Co roku ściągają tu turyści z całego świata, głównie w celu wędrówek po tatrzańskich szlakach,. Ale Zakopane to coś więcej, niż baza noclegowa i gastronomiczna. To miasto legend, pięknej sztuki inspirowanej kulturą ludową, tragicznej historii czasów drugiej wojny światowej. To miasto magiczne, inne od wszystkich. By się o tym przekonać, trzeba poświęcić chociaż dzień, by je poznać – i pokochać.
Co zwiedzać w Zakopanem?
Centrum Zakopanego to praktycznie połączenie najbardziej znanej ulicy – Krupówek – z ulicą Kościuszki.. Kierując się z dworca do centrum mijamy Galerię Władysława Hasiora, gdzie możemy poznać liczne dzieła artysty. W okolicy jest pełno willi nawiązujących do stylu zakopiańskiego. Dochodzimy do Równi Krupowej, skąd widać imponującą sylwetkę „Śpiącego Rycerza”, czyli Giewontu. Dochodzimy do ul. Krupówki, zamkniętej dla ruchu pojazdów i stanowiącej swoisty gastronomiczno – handlowy deptak.
Skręcając tu w lewo, dojdziemy do ul. Zamoyskiego z willą „Oksza” zbudowanej wg projektu Witkiewicza, a potem do Wielkiej Krokwi, którą znamy z zimowych zawodów skoków narciarskich. Stąd już blisko do Ścieżki pod Reglami, z której z kolei są początki szlaków do Doliny Białego i Doliny Strążyskiej.
Skręcając z kolei na Krupówkach w prawo, miniemy gmachy Dworca Tatrzańskiego ( teraz m.in Biuro Usług PTTK) i Muzeum Tatrzańskiego. Mieści ono ekspozycje obrazujące życie i kulturę górali podhalańskiej, plastyczną mapę Tatr, a także wielkie zbiory przyrodnicze.
Dalej stoi kościół Świętej Rodziny zbudowany w stylu neoromańskim.W okolicznych pięknych willach jest mnóstwo restauracji z regionalnymi daniami.
Dochodzimy do starego drewnianego kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, obok którego wśród modrzewi, jesionów i modrzewi stoi Kaplica Gąsieniców z 1800 roku. Wokół rozciąga się cmentarz zasłużonych, nazwany od fundatora Pęksowym Brzyzkiem. Są tu groby Witkiewicza, Sabały, Chałubińskiego, Orkana, Przerwy- Tetmajera. Liczne motywy ludowe i detale nawiązujące do tematyki tatrzańskiej czynią to miejsce wyjątkowym
Skręcając w ul. Kościeliską oglądamy dawne zagrody góralskie dające obraz dawnego Zakopanego. Nieco cofnięta od ulicy stoi Willa „Koliba” – najbardziej znane dzieło Witkiewicza i wzór stylu zakopiańskiego.
Poza ścisłym centrum Zakopanego znajduje się wiele innych obiektów wartych zobaczenia. Idąc w kierunku Kalatówek możemy zobaczyć, już przy górskim szlaku, pustelnię brata Alberta Chmielewskiego z dawnym wyposażeniem i kaplicę sióstr Albertynek zaprojektowaną przez Witkiewicza. Dziełem tego artysty jest też urokliwy kościółek na Jaszczurówce.
Zakopane to też łatwo dostępny grzbiet Gubałówki, z którego roztacza się przepiękny widok na leżące w dole miasto i wyrastający za nim potężny masyw Tatr. Na Gubałówkę można wjechać kolejką, wejść pieszo lub dostać się wyciągiem krzesełkowym na sąsiadujący Butorowy Wierch i przejść szlakiem szczytowym.

Zakopane kojarzone jest z tłumem odwiedzających. Warto tu przyjechać choć na parę dni poza sezonem, by poczuć jego magię. I się zakochać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here