Czar Budapesztu

Jest kilka powodów, dla których Polacy chętnie odwiedzają Budapeszt – zwiedzanie tego miasta gwarantuje interesujące atrakcje, przepyszną kuchnię i konkurencyjne ceny. Ponadto zarówno Polacy, jak i Węgrzy lubią powtarzać znane przysłowie „Polak i Węgier – dwa bratanki”. Budapeszt – zwiedzanie sprawdzi się idealnie podczas weekendowego wypadu. Co ważne, jest to miasto, które pod względem turystycznym sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem.

Warto rozplanować sobie czas i miejsca, które chce się w Budapeszcie zobaczyć. Jest kilka takich zabytków i miejsc, które cieszą się szczególną popularnością pośród turystów. Bez wątpienia należy tutaj wspomnieć o Górze Gellerta. Ze szczytu tej góry można napawać się widokiem panoramy miasta. Znajduje się na niej węgierska Statua Wolności oraz Cytadela. Statua Wolności przedstawia młodą dziewczynę, która nad swoją głową trzyma liść palmowy. Rzeźba upamiętnia bohaterów, którzy walczyli i zginęli w walce o swój kraj. Góra Gellersta związana jest z licznymi legendami, które wokół niej krążą. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi. Legenda głosi, że biskup został włożony do beczki i zrzucony z góry przez niewiernych. Owi niewierni nie aprobowali faktu, że biskup chciał ich nawrócić. Sporo mówi się też o tym, że czarownice organizują tu sabaty.

Jeśli już zwiedziło się Górę Gellesta, dobrze jest wiedzieć, że po tej samej stronie Dunaju można podziwiać Zamek Królewski, który został wzniesiony w XIII wieku. Zamek otaczają przepiękne ogrody ozdobione fontannami. Można zażyć odpoczynku i relaksu, zwłaszcza letnią porą. Miłośnicy architektury i historii zachwycą się zabytkowymi murami obronnymi i imponującym wnętrzem zamku.

Budapeszt – zwiedzanie nie może obyć się bez odwiedzenia budynku parlamentu. Monumentalna, neogotycka budowla robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Parlament usytuowany jest nad brzegiem Dunaju. Wzniesiono go, gdy trzy miasta: Buda, Obuda i Peszt złączyły się w Budapeszt. Można zwiedzić budynek tylko częściowo. Nie wszystkie jego pomieszczenia są dostępne dla turystów.

Plac świętej Trójcy należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Jest to przepiękne miejsce, w którym można przebywać godzinami. Na samym środku placu wyrasta kolumna morowa, kótrą wzniesiono ku pamięci ofiar dżumy. Wzrok przykuwa wielobarwny Kościół Macieja Korwina. Wokół niego wznoszą się jasne mury z Basztami Rybackimi. Jest to kolejne miejsce, z którego dobrze widoczna jest panorama Dunaju. Zgłodniali turyści znajdą tu mnóstwo restauracji, trzeba jednak pamiętać, że nie są to najtańsze lokale w mieście.

Miasto jest tak różnorodne i bogate w zabytki i wszelkie atrakcje, że w pozytywnym znaczeniu tego słowa, może zmęczyć. Budapeszt – zwieszanie miło będzie zakończyć w łaźni. Na Węgrzech łaźnie są bardzo popularne, ale znajdujące się w Budapeszcie łaźnie Gellerta robią szczególne wrażenie. Znajdują się w ogromnym secesyjnym budynku, który datuje się na 1918 rok. Temperatura wody waha się pomiędzy 20 a nawet 60 stopniami. W budynku można korzystać z basenu, sauny, usług różnego rodzaju, takich jak masaże. Letnią porą, gdy jest cieplej, istnieje możliwość zażywania kąpieli w zewnętrznej części łaźni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here