Największe atrakcje Jerozolimy

Jerozolima z pewnością należy do miast, które, aby dostatecznie je zrozumieć i poznać, trzeba odwiedzić kilka razy.
Aby nieco ułatwić wędrówkę po tym bogatym w historię mieście, opiszę poniżej kilka atrakcji, na które warto zwrócić uwagę oraz podzielę się z tobą kilkoma istotnymi informacjami.

Jerozolima – zwiedzanie
Miejscem, które robi ogromne wrażenie jest wpisane na listę UNESCO stare miasto Jerozolimy. Zwłaszcza, gdy popatrzymy na okalające je mury obronne i przypomnimy sobie zawiłą historię miasta.
Stara Jerozolima dzieli się na cztery dzielnice- żydowską, chrześcijańską, muzułmańską oraz ormiańską. Aby w pełni poczuć pełną sprzeczności specyfikę tego miejsca, należy zwiedzić je wszystkie.

Co należy zobaczyć?

1. BAZYLIKA GROBU ŚWIĘTEGO, znajduje się w chrześcijańskiej części miasta.
Podobno to tutaj Jezus został ukrzyżowany, zmarł i zmartwychwstał. Nic dziwnego więc, że od samego rana kłębią się tu tłumy turystów.
Bazylika z zewnątrz wygląda na zdecydowanie mniejszą niż jest w rzeczywistości, wszystko przez fakt, że jest wręcz wciśnięta w zabudowę miasta.
Najważniejszym punktem zwiedzania bazyliki dla wszystkich chrześcijan jest bez wątpienia Grób Pański. Analogicznie, kolejka do miejsca śmierci Jezusa jest niezwykle długa, a osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zezwalają tylko na bardzo krótki pobyt w środku.

2. ŚCIANA PŁACZU, to przypuszczalna pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. Nie ma większych problemów, aby się pod nią dostać. Wystarczy przejść przez bramki oraz ukazać swój bagaż. Coś co może nas zaskoczyć, to fakt, że są tam dwie oddzielne strefy, dla kobiet oraz mężczyzn. Strona męska jest znacznie większa, do tego mężczyźni mogą przejść na stronę kobiecą, jednak nie działa to już w drugą stronę.
Odwiedzenie ściany płaczu to doskonała okazja, aby przy zobaczyć również Ogród Archeologiczny Ofel, w którym znajduje się pozostałość po moście, który kiedyś łączył Wzgórze Świątynne z Miastem Dawida.

3. GÓRA OLIWNA, miejsce w którym sam Pan Jezus modlił się tuż przed pojmaniem. Niezwykłe jest to, że większość drzewek oliwnych, które tam rosną mają ponad dwa tysiące lat i rzeczywiście były świadkiem tego wydarzenia. Na szczycie góry, oraz na jej zboczach zlokalizowane są takie świątynie jak: Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, Rosyjski Monaster Marii Magdaleny, Kościół Dominus Flevit, czy kościół Pater Noster. Wyjątkowym miejscem dla turystów jest również Grób Najświętszej Marii Panny.

4. VIA DOLOROSA, droga którą Chrystus kroczył niosąc krzyż. Każdego dnia setki, jeśli nie tysiące turystów odtwarza tę drogę. Przy większości stacji Via Dolorosa znajdują się kapliczki bądź kościoły.
Możemy podziwiać między innymi Klasztor Świętej Anny (tutaj prawdopodobnie znajduje się miejsce w którym na świat przyszła Matka Boska), czy Łuk Ecce Homo (kiedyś znajdował się tam dziedziniec na którym Herod miał wskazać na Jezusa i wypowiedzieć słowa „Oto człowiek”).

Jeśli nie chcemy podążać drogą Jezusa, warto w Jerozolimie po prostu się zgubić. Liczne kolory, zapachy z pewnością nas zauroczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here