Pałac w Wilanowie

Będąc w Warszawie, nie sposób nie odwiedzić Pałacu w Wilanowie. Jest to jedno z głównych miejsc odwiedzanych zarówno przez turystów z Polski jak i zagranicznych. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie

Duże wrażenie robi już sam park. Zobaczyć tam można przepiękny ogród barokowy. Zbudowany jest na planie prostokąta i posiada aż szesnaście kwater. Każda z nich obwiedziona jest żywopłotem z bukszpanu i ozdobnych bordiur kwiatowymi. Zobaczyć także można strzyżone w ostrosłup graby. Rosną tu typowe dla baroku sasanki, tulipany, narcyzy, dzwonki, astry, a także lilie, ostróżki i peonie.
Dech w piersiach zabiera także część nazywana ogrodem różanym. Powstał on w miejscu ogrodów fruktyfikujących z czasów króla Jana III. Ta część ogrodu od północy jest osłonięte skrzydłem pałacowym, co nadaje mu kameralnego stylu. Od wschodu znajduje się żelazna pergola, a od południa półkolisty murek. W ogrodzie tym znajduje się fontanna. Przedstawia chłopca z łabędziem. I w tej części ogrodu nie brakuje bukszpanu. Rośnie on między historycznymi odmianami róż angielskich i francuskich, które kwitną w pastelowych barwach. Swoje miejsce znalazła tu także winorośl japońska.
Blisko pałacu znajduje się także Ogród przy Oranżerii. Jest to najmłodsza część ogrodu. To tu znajdował się kościół parafialny i cmentarz. Dziś rosną tu rośliny egzotyczne. Wśród okazów znajdują się daktylowiec kanadyjski, bananowce, figowce, a także palmy kencje.
Jeśli mamy więcej czasu na zwiedzanie, warto zajrzeć do parku krajobrazowego północnego oraz do Rezerwatu przyrody Morysin.

W samym Pałacu wilanowskim znajduje się wiele bezcennych pamiątek. Znajduje się w nim bowiem muzeum. Pałac został udostępniony dla zwiedzających. W czasie zwiedzania zobaczymy Salę Białą. Zbudowana została w 1730 r jako reprezentacyjna Sala Biała. Znajdują się w niej wizerunki wszystkich właścicieli pałacu i ważniejszych osób z nim związanych.
Kolejnym miejscem na trasie zwiedzania są Galerie Ogrodowe – Północna i Południowa. Pierwotnie były to krużganki otwarte na ogród. Ozdobione wysokiej klasy freskami florenckiego artysty Michelangela Palloniego cieszą oko zwiedzających perypetiami miłosnymi Amora i Psyche. Obrazy te miały nawiązywać do uczucia łączącego Jana Sobieskiego z Marą Kazimierą.
Trzecim przystankiem na trasie zwiedzania są apartamenty Króla Jana III Sobieskiego. Należą do nich Biblioteka, Antykamera oraz Gabinet Chiński. Są to także Garderoba i Sypialnia. W czasach króla w Bibliotece mieścił się bogaty księgozbiór. Przeniesiony został później do rodowej posiadłości Jana III Sobieskiego do Żółkwi na terenach dzisiejszej Ukrainy. Antykamera była swoistym barkowym reprezentacyjnym przedpokojem. To tu dworzanie oczekiwali rozmowy z królem. Rozmowa ta odbywała się w Sypialni Króla. Wygląd i wystrój obu tych pomieszczeń mówił o majestacie króla. W czasie wizyt król leżał w łożu, gdy dworzanie stali. Usiąść w obecności króla mogli jedynie najbliżsi.
Osobną częścią pałacu są apartamenty Marii Kazimiery.

Z pewnością cały zespół ogrodowo-pałacowy wart jest zwiedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here