Zwiedzanie Puszczy Białowieskiej.

Istnieje wielu ludzi, którzy swój wolny czas chcą spędzać w odległych ciepłych krajach, gdzie będzie im zapewnione dużo rozrywki. Jednak istnieje taka grupa ludzi, która poszukuje miejsc cichych, pozbawionych tłumów turystów, która tętni spokojem i ciszą. Taka jest właśnie Puszcza Białowieska.
Jednak od pewnego czasu w Puszczy Białowieskiej trwa masowa wycinka drzew. W efekcie czego samo terytorium puszczy maleje i traci ona na swoich walorach estetycznych czy zdrowotnych. Ekolodzy walczą o zaprzestanie masowej wycinki drzew, jednak bezskutecznie.
Turyści, którzy wybierają się do Puszczy Białowieskiej często wpisują w wyszukiwarkę internetową frazę: „Puszcza Białowieska – zwiedzanie”. Chcą w ten sposób sprawdzić czy istnieje na dany moment możliwość jej zwiedzania, ponieważ postęp prac wycinkowych odbywa się bardzo szybko i może się okazać, że w którymś momencie samo zwiedzanie nie będzie po prostu bezpieczne.
Dlaczego tak licznie i chętnie turyści przybywają z najdalszych zakątków świata właśnie do Puszczy Białowieskiej?
Puszcza Białowieska jest to ogromny kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi. Jest to jedyny w swoim rodzaju teren, który odznacza się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. To właśnie na terenie Puszczy Białowieskiej zachowały się jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Widoki i klimat tego miejsca jest nie do opisania. Osoby, które już były i poczuły magię tego miejsca, zazwyczaj wracają nie raz i nie dwa, biorąc przy tym swoich znajomych czy rodzinę. Można w tym miejscu spotkać największą liczbę zwierząt z gatunku wolnego żubra. Jednak masowa wycinka drzew nie sprzyja naturalności tego miejsca, wręcz ją zabija.
Na większości terenów Puszczy Białowieskiej można podziwiać płaskie równiny gliniastej moreny dennej, które pokryte są glebami brunatnymi, płowymi oraz opadowo-glejowymi. Krajobraz ukazuje także piaszczysto-żwirowe wzgórza i faliste tereny moreny ablacyjnej czy równiny akumulacji biogenicznej. Można tutaj także podziwiać równiny piasków eolicznych i wydmy.
Zwiedzając całą Puszczę Białowieską można zaobserwować nie tylko żubra polskiego, ale także liczne gatunki fauny i flory. Wszystko to składa się na piękny obraz naturalności terenu polsko – białoruskich aż do 2016 roku, kiedy to rozpoczęła się masowa wycinka drzew.
Przyczyną, która została podana do ogólnej świadomości populacji była wycinka drzew z powodu pojawienia się kornika drukarza. Jednak istnieją spekulacje, które mówią o tym, że cała ta masowa wycinka nie odbywa się dla dobra Puszczy tylko dla osiągnięcia wielkich zysków z samej wycinki.
Na dzień dzisiejszy masowa wycinka drzew została zaprzestana pod groźną kary finansowej. Winna strona tłumaczyła się obawą ataku kornika drukarza. Udowodniono, że cała wycinka nie była zgodna z panującym prawem unijnym, dlatego nałożono kary i groźby na strony wycinające. Zatem wycinki zaprzestano do dnia dzisiejszego. Trzeba wiele czasu aby Puszcza odrodziła się do naturalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here