Zabytki Szczecina

Szczecin to miasto pełne zabytków. Miasto to było niegdyś stolicą Księstwa Pomorskiego, a obecnie jest stolicą województwa zachodniopomorskiego, a zarazem największym miastem na Pomorzu Zachodnim.
Szczecin – zwiedzanie można rozpocząć od Wałów Chrobrego, które niegdyś były trasą Hakena. Południowa część Wałów to siedziba Akademii Morskiej oraz Teatr Współczesny i Muzeum Narodowe. Jest tu doskonały widok na rozległą panoramę Odry i na port. Tarasy widokowe mają długość 500 metrów długości i położone są 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego. Z tarasów na brzeg Odry wiodą szerokie schody. Po obu stronach stoją dwa pawilony, które są wejściami do restauracji, która została utworzona z resztek fortyfikacji. Niżej znajduje się fontanna, która zdobiona jest figurami Jana z Kolna i Wyszaka oraz dwie wysokie kolumny stylizowane na latarnie morskie.
Szczecin posiada także najstarsze kino na świecie. Założył je Albert Pietzke, pod nazwą Helios. Pierwszy seans odbył się 26 września 1909 roku. Można tu, jak w żadnym innym kinie, w Szczecinie, obejrzeć film przy stoliku w kawiarnianej atmosferze.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Ogród Różany, którego początki sięgają 1928 roku, kiedy podczas wystawy ogrodniczej, która połączona była ze spotkaniem w Szczecinie znanych ogrodników, powstał ogród różany. Na kilkunastu rabatach posadzono osiem tysięcy krzewów róż. Potem ogród rozbudowano i dodano rozmaite pergole i ławki, oraz fontanna „Ptasia studnia” z charakterystycznymi gęsiami, które zrywają się do lotu.
Na uwagę turysty zasługuje także Cerkiew Prawosławna. Jest ona pierwszą budowaną od podstaw na Pomorzu Zachodnim i powstała na planie krzyża greckiego.
Natomiast dla każdego, kto chce spróbować lokalnych przysmaków kuchni regionalnej, miejscem, które musi odwiedzić będą niewątpliwie Historyczne Piwnice Starki. Starka to szlachetna staropolska wytrawna wódka, która produkowana jest tylko w Szczecinie jako lokalna specjalność.Turystom, oprócz spaceru wśród leżakujących w olbrzymich drewnianych beczkach trunków, proponuje się także degustację różnych rodzajów Starki.
W Szczecinie znajdują się także bunkry i podziemne sztolnie. Znajdują się one w pobliżu Jeziora Szmaragdowego i powstały na skutek prac wydobywczych w kopalni kredy funkcjonującej do 1925 roku. Podczas drugiej wojny światowej sztolnie wybetonowano i przystosowano do pełnienia funkcji militarnych,a na powierzchni umieszczono zabudowania o falistycznych krawędziach dachów, które miały maskować budynki przed rozpoznaniem z powietrza.
Place Oriona to kolejne magiczne miejsce w Szczecinie. Według lokalnych astrologów lokalizacja szczecińskich placów i promieniście leżących ulic ma swoje odniesienie w konstelacji Oriona i kompleksie egipskich piramid w Gizie, a najważniejsze place Szczecina odzwierciedlają pas gwiazdozbioru Oriona na Ziemi. Są to trzy place, Sprzymierzonych, Odrodzenia i Grunwaldzki, odpowiadają poszczególnym gwiazdom Mintaka, Alnilam i Alnitak.
Szczecin to cudowne miasto, które łączy w sobie nowoczesność ze śladami historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here