Z przewodnikiem czy bez?

Zwiedzanie z przewodnikiem czy może bez? Którą opcję wybrać? Takie pytania zadaje sobie sporo osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ mnóstwo ludzie podróżuje, a to wiąże się przecież ze zwiedzaniem różnych miejsc. Trudno byłoby komuś od tak doradzić, czy lepsze jest zwiedzanie z przewodnikiem, czy raczej takie na własną rękę. Każdy z nas ma bowiem jakieś swoje preferencje i potrzeby w tym względzie. Zresztą, każdy i tak zrobi tak, jak będzie mu po prostu wygodnie. Skoro jednak już został wywołany ten temat, przyjrzyjmy się mu bliżej. Kto wie, może ktoś się jednak czegoś dowie. Zwiedzanie z przewodnikiem ma niewątpliwie swoje zalety. A jakie? Otóż, nie musimy sami szukać informacji na temat miejsca, w które się udajemy, bo przewodnik nam je przybliży. Profesjonalista będzie oprowadzał nas i jednocześnie objaśniał wszystko. W ten sposób człowiek zdecydowanie lepiej chłonie wszelakie informacje i lepiej je zapamiętuje. A jeśli jeszcze uda nam się trafić na pasjonata to naprawdę wycieczka może okazać się nader udana. Gorzej jak przypadnie nam w udziale zmagać się z kimś, kto niezbyt interesująco mówi i do tego jeszcze nie znajduje w tym przyjemności. No cóż, wszak i tacy przewodnicy się zdarzają. Tak jest w każdej profesji, a przewodnicy nie stanowią tutaj jakiegoś wyjątku.
Zwiedzanie z przewodnikiem to rzecz niejako obligatoryjna na wycieczkach. Zresztą w niektóre miejsca nie ma po prostu wstępu bez przewodnika. Takie są przepisy i nic na to nie można poradzić. Ale jednocześnie trzeba stwierdzić, że na wycieczkach musi być przewodnik, bo w przeciwnym razie uczestnicy wyjazdu niewiele by skorzystali. Dajmy na to, że grupa pozostaje w danym miejscu kilka godzin. I co tu zrobić z tym czasem? Na picie kawy za dużo, a na gruntowne obejście miasta zdecydowanie za mało. A przewodnik w takich okolicznościach ten czas zorganizuje. Zaprowadzi nas w te punkty, które są warte obejrzenia, krótko o nich opowie i już zyskujemy. Poleci nawet, gdzie wypić rzeczoną kawę, bo i na to znajdzie nam czas. Czegóż chcieć więcej? Jeśli komuś to będzie za mało, może w przyszłości przyjechać w to samo miejsce i już we własnym zakresie raz jeszcze wszystko zobaczyć. Zresztą sporo osób w taki właśnie sposób postępuje, zorganizowaną wycieczkę traktując jako swoistego typu rekonesans.
Wielu z nas podróżuje też na własną rękę. Branża turystyczna ma się dobrze, więc mamy różne możliwości w tym obszarze. Co więcej, każdy,może znaleźć takie oferty, jakie go satysfakcjonują i na jakie kogoś stać. Jedni wybiorą ekskluzywne hotele, inni urokliwe pensjonaty, a jeszcze inni tanie hostele. I bardzo dobrze, że tak jest, bo tym sposobem świat staje otworem przed każdym. To ewidentnie jeden ze znaków czasów, w jakich przyszło nam żyć. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z głównych czynników determinujących życie człowieka jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here