Jaki śpiwór na nocleg w schronisku

Nocleg w schronisku to nieodłączny element dłuższych wędrówek po górach. Na miejscu można zazwyczaj wypożyczyć pościel, ale wiele osób woli spać we własnym śpiworze. Wynika to nie tylko z chęci uniknięcia opłat, ale i standardów czystości, które często pozostawiają wiele do życzenia. Niektórzy turyści preferują niezależność i spontaniczne wyjścia w góry, które oznaczają nocleg we wspólnej sali, gdzie na pościel nie ma co liczyć. Jeśli planujesz kolejną górską wyprawę i zastanawiasz się, jaki śpiwór do schroniska wybrać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Jak czytać informacje podane przez producenta na śpiworze?

Zazwyczaj na śpiworze znajduje się kilka zakresów temperatur, więc którym z nich kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Wartość T-comfort (temperatura komfortu), informuje o tym, w jakich warunkach kobieta o przeciętnej budowie ciała powinna komfortowo przespać noc, a T-limit (temperatura graniczna) odnosi się w podobny sposób do przeciętnie zbudowanych mężczyzn. Temperatura ekstremalna (T-extreme) to raczej ciekawostka, którą nie należy się kierować podczas wyboru śpiwora. Określa ona, w jakich warunkach zewnętrznych po 6 godzinach może dojść do hipotermii. Mężczyzna obudzi się z zimna, a kobieta dostanie dreszczy, więc nie ma tu mowy o wypoczynku. Warto wiedzieć, że większość renomowanych (choć nie wszystkie) marek podaje wartości zgodne z normą EN 13537, co jest gwarancją, że zakresy temperatur wynikają z obiektywnych testów. 

Śpiwór do schroniska – niezbyt ciepły

Śpiwór, który zapewnia komfortowy sen podczas zimowego biwaku, zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku noclegu w schronisku. Zgodnie z przepisami temperatura w tamtejszych sypialniach powinna wynosić minimum 18°C, a przy dużej liczbie osób w pokoju często jest znacznie wyższa. Wystarczy więc letni śpiwór turystyczny – lekki i cienki. Zakup drogiego modelu zimowego z najwyższej półki jest niepotrzebnym wydatkiem, a do tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ze względu na przegrzanie wcale się w nim nie wyśpimy.

spiwór

Śpiwór do schroniska – lekki i poręczny

Wybierając śpiwór do spania w schronisku, warto szukać modeli lekkich i poręcznych. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce w plecaku i unikniemy nadmiernego nadwyrężania pleców w trakcie wędrówki. W tej kwestii bezkonkurencyjne pozostają śpiwory puchowe, których ogromną zaletą jest również wysoka oddychalność. Niestety są one sporo droższe od syntetyków, więc ograniczeniem podczas zakupu mogą być kwestie finansowe. Przy wyższym budżecie warto jednak zaszaleć, zwłaszcza że puchowy model renomowanej firmy posłuży nam przez długie lata.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed zakupem warto zastanowić się nad kształtem śpiwora, zwłaszcza że jest to kwestia indywidualnych preferencji. Modele typu mumia są bardziej kompaktowe i posiadają kaptur na głowę, który pozwala uniknąć kontaktu ze schroniskowym łóżkiem. Z kolei śpiwór typu kołdra ma więcej miejsca w środku, więc niektórzy twierdzą, że jest bardziej komfortowy. Można go również używać jak zwykłego koca, którym przykryją się dwie osoby. Niezależnie od kształtu, najlepiej wybrać model, który ma dwa zamki – w cieplejszą noc wystarczy rozpiąć dolną część śpiwora, aby wpuścić do środka trochę chłodnego powietrza. 

Polecane modele

W schronisku i podczas innych letnich aktywności świetnie sprawdzi się model Pajak QUEST Switch. Jest to śpiwór typu kołdra, którym po rozpięciu bez problemu przykryją się dwie osoby. Co więcej, da się w nim chodzić i posiada otwory boczne, przez które można wysunąć ręce, przygotowując posiłek czy grając przy ognisku na gitarze. Miłośnikom górskiego minimalizmu i lekkiego plecaka polecamy model Pajak Core 250. Jest on wypełniony najwyższej jakości gęsim puchem (700 cuin). Oba powyższe modele sprawdzą się nie tylko w schronisku, ale i jako śpiwór kempingowy, podczas noclegu pod namiotem w letnią noc.

Planujesz wypad w góry i szukasz odpowiedniego śpiwora? Lekkie modele puchowe, które sprawdzą się podczas noclegu w schronisku i w bardziej ekstremalnych warunkach, znajdziesz na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here