Z wizytą na Wawelu

Kraków, do końca XVI wieku stolica Polski, to drugie co do wielkości miasto i ważny ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny.
Miasto położone jest na południu kraju nad Wisłą. W Krakowie rozpoczynają się trasy wycieczkowe prowadzące w polskie góry oraz na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską.
Miasto niezwykle malowniczo położone, z ciekawą zabytkową zabudową architektoniczną.
W okresie okupacji Kraków był stolicą Generalnej Guberni na czele której stał rezydujący na Wzgórzu Wawelskim generalny gubernator Hans Frank. Wycofujący się z Krakowa w 1945 roku okupanci zamierzali wysadzić zaminowane miasto w powietrze. Na szczęście dla Krakowa, jego mieszkańców, a nade wszystko dla polskiego dziedzictwa kulturowego udało się ocalić miasto przed zniszczeniem. Gdy oglądamy dzisiaj krakowskie zabytki, to miejmy na uwadze ten fakt, że są one oryginalne, nie były tak jak starówka warszawska i gdańska odbudowywane. Z tego między innymi względu Kraków jest bezcenny dla historii Polski i świata – miasto i jego zabytki wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Organizacja wycieczki do dawanej stolicy Polski wymaga decyzji o zakresie programu. Kraków ma taką ilość zabytków i innych atrakcji turystycznych, że obejrzenie wszystkich wymagałoby wielu tygodni. Stąd warto skorzystać z doświadczenia i fachowości biur podróży, które dysponują szeroką, bardzo atrakcyjną ofertą wycieczek po Krakowie, z programem obliczonym na różną ilość dni.
Niezależnie od długości planowanego pobytu w grodzie Kraka żelaznym punktem programu zawsze powinno być zwiedzanie Wawelu.
Wzgórze Wawelskie usytuowane na zrębie tektonicznym wznosi się ponad 220 m n.p.m. nad brzegiem Wisły. W skład zabudowy wzgórza wchodzi Zamek Królewski oraz bazylika archikatedralna pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława. W podziemiach bazyliki znajdują się groby władców Polski oraz wielu wybitnych, zasłużonych dla kraju rodaków.
Zwiedzanie Wawelu zaczyna się od wejścia przez bramę Bernardyńską. przy bramie znajduje się przechowalnia bagażu – tu należy zostawić większy bagaż. Na terenie Wawelu obowiązują surowe reguły i procedury bezpieczeństwa. Nie wolno wnosić większych toreb, plecaków, parasoli, żadnych innych przedmiotów i substancji niebezpiecznych. Przed wejściami do poszczególnych ekspozycji jest kontrola bezpieczeństwa skanerami oraz wykrywaczami metalu. Zamek, katedra, skarbiec, wyposażenie komnat, eksponaty muzealne są bezcenne i muszą podlegać szczególnej ochronie.
Pierwszym ważnym punktem wycieczki po wzgórzu jest dziedziniec arkadowy. Zaprojektowane przez Berecciego arkady biegnące wokół dziedzińca zamkowego nadały temu miejscu charakter zabudowy w stylu renesansowym, choć sam zamek pochodzi z okresu znacznie wcześniejszego. Z arkadowego dziedzińca można udać się na zwiedzanie zamku. Przewodnicy wawelscy oferują kilka tras. Można zwiedzać indywidualnie korzystając z wypożyczonego audioprzewodnika, albo przejść trasą w towarzystwie licencjonowanego przewodnika.
Kolejny punkt do katedra i podziemne miejsce spoczynku wielkich Polaków. Warto obejrzeć Kaplicę Zygmuntowską i obejrzeć wielki dzwon Zygmunt. Obowiązkowym punktem programu powinien być również skarbiec królewski z bezcennymi eksponatami.
Na obejrzenie wszystkich wystawi i pięknych ogrodów zamkowych podczas jednej wizyty może zabraknąć nam sił i czasu. Dlatego do Krakowa na Wawel trzeba koniecznie wrócić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here